×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : چهارشنبه, ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱  .::.   برابر با : Wednesday, 17 August , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
معرفی دو رقم جدید برنج در آمل

محققان معاونت مؤسسه تحقیقات برنج کشور درآمل دو رقم جدید برنج با عملکرد تولید هشت ونیم تن درهکتار معرفی کردند که با رونمایی از این دو رقم جدید علاوه بر افزایش قابل توجه در تولید برنج، از وارد این محصول نیز کشور بی نیاز خواهد شد.

کرات آملی/این دو رقم جدید که درحال حاضر با نام ۰۸ و ۰۱۵ نام دارد، درفصل زراعی امسال درمعاونت مؤسسه تحقیقات برنج کشور درشهرستان آمل کشت شده، علاوه بر مصرف کمتر آب، کیفیت بسیار خوب درطعم، حدود یک ونیم تن درهکتار درمقایسه با ارقام پرمحصول قبلی افزایش عملکرد تولید دارد.

معاون موسسه تحقیقات برنج کشور در مازندران نیز به معرفی دو لاین جدید برنج تولید محققان این موسسه درشهرستان آمل اشاره کرد وگفت: این دو رقم برنج تا پایان امسال رونمایی و برای فراگیرشدن کشت دراختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.

وحید خسروی، قد بوته دو رقم جدید برنج را حدود ۱۱۰ سانتیمتر اعلام کرد وافزود: دوره کشت تا برداشت این محصول به ترتیب ۹۲ تا حدود ۱۱۰ روزه است و از نظر کیفیت طعم وپخت هم ردیف برنج طارم است.

او با بیان اینکه در حدود ۶ دهه از فعالیت معاونت مؤسسه تحقیقات برنج کشور درشهرستان آمل تاکنون ۲۵ رقم برنج معرفی ودراختیار کشاورزان قرارگرفته است، گفت، رقم‌های معرفی شده شامل ندا، نعمت، فجر، شفق، شیرودی، تیسا، هلال وطلوع با عملکرد محصول بالا نقش بسیار مهمی درتولید برنج مصرفی و بی نیازی حداقلی کشور برای واردات داشته است.

مسوول بخش اصلاح و تهیه بذرمعاونت موسسه تحقیقات برنج کشور در مازندران درتشریح صفت‌های دو رقم جدید برنج، به کیفیت مطلوب هر دو رقم معرفی شده اشاره کرد وگفت: رقم ۰۸ از نظرتولید، مشابه برنج دانه بلند هندی است و رقم ۰۱۵ هم مشابه ارقام طارم محلی وامراللهی وبی نام هست.

مرتضی نصیری، مقام بودن به بیماری بلاست وخسارت کم در برابر آفات برنج را از قابلیت‌های مهم برنج‌های معرفی شده جدید عنوان کرد و ادامه داد:مصرف آب دررقم‌های جدید برنج درمقایسه با رقم‌های قبلی کمتر است و علاوه بر کشت در استان‌های شمالی، دراستان‌های جنوبی کشور نیز قابلیت کشت دارد.

او ادامه داد: هر دو رقم دارای عطر وطعم مشابه برنج طارم محلی است وبا ذائقه‌های مردم کشور ما نیزکاملا سازگاری دارد.

مدیرکل جهادکشاورزی مازندران هم به فعالیت اثرگذارمعاونت مؤسسه تحقیقات برنج کشور درمازندران مستقر درشهرستان آمل اشاره کرد و گفت: محققان این موسسه در فرایند تولید وکیفیت برنج کشور تاثیرگذار بودند.

حسن عنایتی افزود: باید از دانش روز کشاورزی استفاده شود تا علاوه بر کمیت محصولات کشاورزی کیفیت آن هم ارتقا یابد.

او با بیان اینکه از حدود ۲۲۰ هزارهکتار شالیزار در مازندران سالانه بیش از یک میلیون تن برنج سفید تولید واین استان رتبه نخست تولید این محصول را درکشور دارد، گفت: با توجه به نیاز روز افزون وعلاقمندی بالا برای مصرف برنج درکشور و درراستای بی نیاز شدن از واردات این محصول معرفی رقم‌های جدید با عملکرد تولید بالا می‌تواند ایران را درمسیر خودکفایی این محصول وواردات بی نیاز کند./مهر

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.