امروز سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ و ساعت ۰۶:۴۶ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ | ساعت انتشار : ۱۴:۰۶ | کد خبر : 61711 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • بررسی کنترل قیمت کالاهای اساسی با ارز یارانه ای

 • دسته بندی مطلب : اقتصادی | تعداد بازدیدها : نفر
 • عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس می گوید اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز یارانه ای از افزایش نجومی قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کرده است.

  عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به اینکه قیمت گوشت به کیلویی ۱۰۰ هزار تومان رسیده است، گفت: دولت برای ورود و مدیریت بازار گوشت باید سوبسید بالایی پرداخت کند اما سوال اینجا است که آیا دولت از عهده پرداخت چنین مبلغی بر می آید یا خیر؟

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دولت اکنون برای تهیه گوشت قرمز ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اختصاص نمی دهد، اظهار داشت: دولت برای کاهش رانت و فساد ارز یارانه ای را از گوشت حذف و اکنون شاهد هستیم که قیمت تمام شده گوشت قرمز به کیلویی  ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

  نماینده مردم آمل در مجلس دهم شورای اسلامی تاکید کرد: اگر بخواهیم قیمت گوشت به ۳۰ هزار تومان برسد، در واقع دولت باید کیلویی ۶۰ هزار تومان یارانه به گوشت بدهد که این رقم در حجم بالا غیرقابل پرداخت می شود بنابراین انتظار اینکه به گوشت یارانه داده شود غلط است.

  وی با بیان اینکه قیمت تمام شده گوشت افزایش یافته است، اظهار داشت: به دلیل عدم مدیریت، قیمت تمام شده گوشت افزایش یافته است و شاهده گرانی این کالای اساسی در سفره مردم هستیم و حتی برخی از اقشار جامعه توان مالی خرید گوشت قرمز را ندارند اما دولت از عهده پرداخت یارانه به این محصول بر نمی آید.

  یوسفیان ملا در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، بیان داشت: دولت نمی تواند به همه اقلام از گوشت یا بنزین یارانه بدهد، دراین بین همین که توانسته است قیمت مرغ و گوشت سفید را کنترل  مدیریت کند جای تقدیر دارد چرا که اگر بازار را رها کرده بود قیمت مرغ به قیمت گوشت می رسید.

  این نماینده مجلس شورای اسلامی بر تاثیر ۱۴ میلیارد دلار ارز یارانه ای بر مدیریت و کنترل قیمت کالاهای اساسی، پردات و گفت: بانک مرکزی قرار است لیستی از تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاهای اساسی ارائه کند تا بدانیم یارانه ارزی در چه مسیری هزینه شده است.

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی تاثیر بسزایی بر مدیریت قیمت ها داشت اگر این ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به کالاها اختصاص داده نمی شد قیمت ها به صورت نجومی افزایش پیدا می کرد، تاثیر این ارز را در قیمت نان می توان مشاهده کرد.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "بررسی کنترل قیمت کالاهای اساسی با ارز یارانه ای"