امروز چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ و ساعت ۰۰:۲۴ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ | ساعت انتشار : ۲۰:۵۱ | کد خبر : 60582 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • جولان یلدای گرانی در طولانی ترین شب سال!

 • دسته بندی مطلب : گزارش | تعداد بازدیدها : نفر
 • یلدا برای ایرانیان تداعی کننده شبی است که خوان پر نعمت میوه، آجیل و خوراکی های متنوع آن در کنار قصه گویی و حافظ خوانی اقوام و آشنایان، بلندترین شب سال را به کوتاهی می کشاند؛ اما به نظر می رسد افزایش ناگهانی و افسار گسیخته قیمت ها در سال جاری دورهمی ایرانیان را تحت شعاع قرار داده و طعم شیرینی شب یلدا را در کام بسیاری به تلخی خواهد کشاند.

  با حضور در بازار و مشاهده قیمت اجناس و کالاها متوجه خواهید شد که قیمت انواع کالاهای مصرفی به ویژه مواد غذایی افزایش چشمگیری را تجربه کرده است اما فشار حاصل از تورم در سال جاری شاید تنها قشر آسیب پذیر کشور را نگران کرده باشد؛ از آنجاکه غالب مردم زیر خط فقر قرار دارند، درآمدهای پائین کارمندی و کارگری باعث شده تا بازارها، متاثر از شرایط بد اقتصادی جامعه دیگر رونق سال های پیش را نداشته و شب یلدای امسال تاریک تر به نظر برسد.

  کمپین نه به آجیل

  بانوی خانه داری خرید آجیل شب یلدا را تحریم کرده و می گوید: شوهر وی کارمند بوده و درآمد آنان کفاف مخارج ماهانه آنها و فرزندانش را نمی دهد و برای کمک به شوهر خویش ناچار است در بیرون از خانه کار کند.

  اعظم اینانلو در گفت ‎ وگو با ایسنا درباره خرید ویژه شب یلدا یادآور می شود: من و همسرم تصمیم گرفتیم به کمپین نه به آجیل یلدا بپیوندیم تا به این شکل اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانیم.

  اینانلو در پاسخ به این پرسش که برای شب یلدا چه برنامه هایی را تدارک دیده است اظهار می کند: خرید آجیل و میوه های مخصوص شب یلدا برای خانواده ما میسر نیست و نمی توانیم شب یلدا را متفاوت از دیگر شب های سال سپری کنیم.

  شب یلدا تشریفاتی است

  خانمی دیگر که دو کودک خردسال خود را به همراه دارد در مورد خرید شب یلدا معتقد است: این مراسم امروزه تشریفاتی شده و تنها طبقه مرفه جامعه می توانند آن را اجرا کنند.

  مریم محتشم درباره خرید آجیل و میوه شب یلدا در گفت‏وگو با ایسنا مازندران می گوید: امسال قیمت ها به شدت افزایش داشته و دیگر نمی توانیم شب یلدا را آن گونه که شایسته است سپری کنیم.

  وی ابراز می کند: بهتر است خانواده هایی که دارای اقوام بوده و در کنار یکدیگر زندگی می کنند با تقسیم کردن هزینه های مراسم یلدا به منزل بزرگ فامیل رفته و علاوه بر کاهش هزینه خرید کالاهای شب یلدا، صله رحم را نیز به جای آورند.

  فروشندگان شاکی

  یکی از فروشندگان و عمده فروشان آجیل و خشکبار، تورم سال جاری را سرسام آور توصیف کرده و با ابراز گلایه از وضعیت موجود می گوید: سال گذشته در همین برهه زمانی وی چندین کامیون خرید خود را به اتمام رسانده بود و سفارش جدیدی برای شب یلدا تدارک می دید اما امسال هنوز نتوانسته نیمی از خرید خود را عرضه کند.

  اکبر حاصلی در گفت‏وگو با ایسنا مازندران به کاهش توان خرید اکثر اقشار جامعه اشاره و تاکید می کند: قیمت ها سال به سال در حال افزایش است اما قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته روند کاهشی داشته و کمتر کسی توانایی برپایی چنین مراسمی را دارد.

  حاصلی قیمت نامانوس برخی آجیل ها نظیر پسته، فندق، گردو، بادام و تخم کدو را فراتر از باور توصیف کرده و می گوید:خرید یک کیلو آجیل مناسب شب یلدا برابر با یک چهارم حقوق یک کارمند بوده که با هیچ منطق و معیاری قابل فهم نیست.

  نامتناسب بودن دستمزد کارگران در برابر تورم

  یکی از کارگران شرکتی با ابراز تاسف از میزان پرداخت حقوق و دستمزدها که توسط اداره کار تنظیم و ابلاغ شده است، اظهار می کند: تورم سالانه در کشور به شکل کاملا محسوس در حال افزایش است اما اداره کار، هیچ گونه همسان سازی در این خصوص نسبت به حقوق کارگران اعمال نکرده است.

  علیرضا دانیالی پایه حقوق در نظر گرفته شده برای کارگران را مغایر با شرایط اقتصادی جامعه دانسته و تاکید می کند: نه تنها حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم محاسبه و پرداخت نمی شود بلکه تاخیر در پرداخت آن از سوی برخی شرکتها باعث نارضایتی جامعه کارگری کشور شده است.

  وی با یادآوری مشکلات کارخانه نیشکر هفت تپه خوزستان، آن را تنها یکی از مصادیق عدم رعایت قوانین حاکم بر جامعه کارگری می داند و معتقد است: هیچ یک از مسئولین کشور شرایط کارگری را لمس و تجربه نکرده و با مشکلات اقشار کم درآمد جامعه آشنایی ندارند.

  بیشترین آسیب متوجه جامعه کارگری است

  این کارگر شرکتی با تصریح اینکه خانواده های کارگران بیشترین آسیب را در این میان متحمل می شوند،می گوید: قربانیان اول مشکلات درآمدی کارگران و کارمندان، خانواده های آنان هستند که مجبورند با شرایط نگران کننده جامعه کارگری کنار آمده و پاسوز تصمیمات غلط در این حوزه شوند.

  دانیالی نیز برگزاری مراسمی نظیر شب یلدا و عید نوروز را مختص قشر مرفه می داند و معتقداست: کارگران امروز با مشکلات عدیده ای مواجهند که پاسداشت چنین مراسمی دیگر دغدغه به حساب نمی آید.

  وی با اشاره به مزایای کارگران در سنوات گذشته و دوران شکوفایی اقتصاد و تولید خاطرنشان می کند: در سه دهه اول انقلاب بواسطه حمایت از تولید و شرایط اقتصادی بهتر، کارفرمایان بسته ها و سبدهای غذایی خانوار برای کارگران اختصاص می دادند که امروزه در کمتر کارخانه و شرکتی این امتیازات عرضه می شود.

  دانیالی نقص مدیریتی و تصمیمات نادرست مدیران ارشد کشور را پایه ریز مشکلات کنونی جامعه کارگری دانسته و تاکید می کند: چنانچه مشکلات جامعه کارگری مرتفع نشود چرخه های اقتصادی کشور از حرکت باز خواهند ایستاد.

  قیمت محصولات حداقل ۲ برابر شده است

  رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن افزایش قیمت ها در بازار را همگام با نوسانات ارز و دلار دانسته و اظهار می کند: این التهابات تورمی در کل کشور غیرقابل انکار بوده و بسیاری از بازارها از آن تاثیر گرفته اند.

  اسماعیل حاجی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا مازندران، ضمن اشاره به افزایش دو تا سه برابری محصولات غذایی در سال جاری می گوید: بازار میوه و آجیل نیز تحت تاثیر نوسانات بازار قیمت های متفاوتی را تجربه کرده و بسته به نوع کالا شاهد افزایش چشمگیر محصولات در این بازارها هستیم.

  ابراهیمی افزایش قیمت برخی میوه ها را ناشی از واردات دانسته و خاطرنشان می کند: میوه هایی مانند موز و آناناس به دلیل تولید بسیار محدود در کشور ناگزیر از واردات بوده و طبیعتا قیمت دلار در این محصولات اثر مستقیم دارد.

  وی در ادامه از قیمت بالای سیب در بازار سخن گفته و در تشریح دلیل گرانی آن تصریح می کند: این محصول به دلیل کاهش تولید در سال جاری که متاثر از برف بهاره و خشکی حاکم در کشور است در ظرفیت محدود تولید شد که به دلیل بالا بودن تقاضا و کمبود عرضه دستخوش افزایش قیمت شده است.

  رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن با اشاره به نزدیک شدن شب یلدا و افزایش تقاضا برای خرید محصولات تصریح می کند: از لحاظ تامین میوه و آجیل مشکلی وجود نداشته و طی تصمیمات انجام گرفته توسط اتحادیه های مرکز استان و کشور بر توزیع مناسب این کالاها تاکید شده است.

  ابراهیمی از تورم بالای محصولات در تمامی بازارها گلایه و تاکید می کند: با توجه افزایش چند برابری محصولات به ویژه مواد غذایی احتمال رکود بازار شب یلدا حتمی است چراکه قدرت خرید مردم نسبت به سال های گذشته به شدت کاهش یافته است.

  وی در ادامه به افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی به ویژه آجیل شب یلدا اشاره کرده و یادآور می شود:: قیمت یک کیلو پسته مرغوب در سال گذشته نهایتا به ۷۰ هزار تومان می رسید اما در سال جاری این محصول با نرخ بالای ۲۰۰ هزار تومان به دست مصرف کننده می رسد.

  ابراهیمی افزایش حداقل ۲ برابری قیمت ها در بخش آجیل را ناشی از نوسانات بازار دانسته و معتقد است: همه محصولات خشکبار و آجیل در کشور تولید داخل بوده اما با این وجود التهابات بازار، قیمت این محصولات را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

  رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن در ادامه با اشاره به قیمت میوه اظهار می کند: تنها تولیدات مرکبات شمال کشور هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته اما سایر محصولات اعم از سیفی جات و میوه ها حداقل ۲ برابر شده اند.

  ابراهیمی با ابراز نگرانی از تناقض موجود در افزایش قیمت محصولات و حقوق کارمندان نسبت به سال گذشته خاطرنشان می کند: چنانچه اوضاع کنونی ادامه داشته باشد، بازارهای کشور دچار رکود مطلق شده و شرایط به مراتب دشوارتری پیش روی مردم قرار خواهد گرفت.

  رئیس اتاق اصناف شهرستان تنکابن در بخش دیگری از گفت‎وگو از اجرای گشت ویژه واحد بازرسی اتاق اصناف برای شب یلدا در بازار خبر داده و خاطرنشان می کند: از یک هفته منتهی به پایان آذر گشت ویژه برای نظارت بر قیمت ها شروع شده که اولویت در این بازرسی ها بازار میوه و آجیل است.

  وی به رصد تمام وقت بازرسان اصناف در شهرستان اشاره و تصریح می کند: نوسانات بازار در چند ماه اخیر سبب شد تا اعمال قوانین نظارتی به واسطه تغیر مکرر قیمت ها تحت شعاع قرار گیرد اما با متعادل شدن قیمت ها شاهد ثبات در بازار هستیم.

  گزارش: سید نوید ساداتی خبرنگار ایسنا مازندران

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "جولان یلدای گرانی در طولانی ترین شب سال!"