امروز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ و ساعت ۱۸:۳۴ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ | ساعت انتشار : ۲۱:۲۰ | کد خبر : 59189 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۱ نظر
 • گلایه‌های پیرطاهر از تخریب جنگل‌های آمل تله‌کابین قرار است روی پایه‌های آسمان نصب شود؟/ تخریب جنگل‌های مدنظر یونسکو

 • دسته بندی مطلب : یادداشت | تعداد بازدیدها : نفر
 • مدیرعامل انجمن پویش‌گران حافظ محیط زیست کوهستانی درباره ایجاد تله کابین در جنگل‌های الیمستان بدون قطع درختان و خطرات زیست‌محیطی می‌گوید: بنده سؤالم این است که تله‌کابین قرار است روی پایه‌های آسمان نصب شود؟

  مطرح شدن مجدد طرح احداث تله‌کابین در جنگل‌های الیمستان آمل نگرانی‌های را در این زمینه به دلیل تخریب جنگل‌های این منطقه ایجاد کرده است، اجرای این طرح از سال ۹۰ به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است و مطرح شدن اخیرا دغدغه‌های را در بین فعالان زیست‌محیطی ایجاد کرده است.

  محمد غفاری مدیرعامل انجمن پویش‌گران حافظ محیط زیست کوهستانی در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری با اعلام اینکه در سال ۹۰ برخی از مقامات محلی استان و شهرستان مخالفت خود را بیان کرده بودند، گفت: پس از مدتی مدیران مخالف این طرح به مردم اعلام کردند که تصمیم برای اجرای این طرح توسط مقامات ملی گرفته شده‌ است و مدیران بومی نمی‌توانند در این ارتباط اظهارنظر کنند.

  مدیرعامل انجمن پویش‌گران حافظ محیط زیست کوهستانی با اعلام اینکه از حدود ۶ ماه گذشته بحث اجرای این طرح مجددا به صورت جدی شروع شده است، خاطرنشان کرد: بخش وسیعی از مسیری که قرار است تله‌کابین ایجاد شود جز مناطق چهارگانه و حفاظت شده محیط زیست است.

  وی با اعلام اینکه در مسیر جاده اصلی در حال احداث زیرساخت‌ها برای تله‌کابین هستند، افزود: وقتی متولیان مجری طرح با واکنش مردم مواجه شدند اعلام کردند که این مجموعه مربوط به احداث تله‌کابین نیست.

  غفاری که در منطقه به پیرطاهر شهرت دارد، اضافه کرد: مقامات محلی و مردم با احداث تله‌کابین مخالف هستند.

  وی با اعلام اینکه بخشی از جنگل‌های این منطقه قرار بود در یونسکو ثبت شود، یادآور شد: یکی از مناطق بکر جنگل‌های کلاو یا الیمستان است، در حال حاضر بحث تخریب جنگل و مطرح شدن ثبت یونسکو به نوعی با هم در تناقض است.

  مدیرعامل انجمن پویش‌گران حافظ محیط زیست کوهستانی با اعلام اینکه در منطقه‌ای که قرار است تله‌کابین ایجاد شود، منطقه عبور و مرور حیات وحش است، افزود: این موضوع را با روسای سازمان محیط زیست و مدیران منابع طبیعی مطرح کردم.

  این مسؤول خاطرنشان کرد: بسیاری از کارشناسان معتقد به تخریب جنگل با احداث تله کابین هستند و مدیران استانی هم اعلام می‌کنند که اجرای این طرح زمینه تخریب محیط زیست را فراهم می‌کند ولی به دلیل دریافت تاییده از مقامات ملی نمی‌توانند در این ارتباط اظهار نظر کنند.

  غفاری در پاسخ به این سؤال که در برخی محافل اعداد و ارقامی زیادی برای نابودی جنگل مطرح است، گفت: نه تنها بحث تخریب جنگل، متولیان احداث تله‌کابین تنها چشمه منطقه را قرار است در اختیار بگیرند، مسیری که قرار است در اختیار تله‌کابین قرار گیرد از جنگل جدا می‌شود و تبعات خاص زیست محیطی متوجه منطقه می‌شود.

  وی با اعلام اینکه حیات‌وحش و جنگل‌های هیرکانی به همدیگر پیوسته هستند، گفت: ایجاد مشکل برای هر کدام زمینه بر هم خوردن تعادل اکو سیستم را به همراه دارد.

  مدیرعامل انجمن پویش گران حافظ محیط زیست کوهستانی در پاسخ به این سؤال که مسؤولان محیط زیست قول دادند که حتی یک درخت در زمان اجرای پروژه قطع نشود، افزود: بنده سؤالم این است که تله‌کابین قرار است روی پایه‌های آسمان نصب شود؟ تجربه تلخ پروژه تله‌کابین در منطقه نمک آبرود و مشکل زیست محیطی که ایجاد شده مبین واقعیت‌های تخریب محیط زیست هست.

  وی با اعلام اینکه حیات وحش منطقه با احداث تله‌کابین در منطقه الیمستان به شدت دچار مشکل می‌شود، گفت: در حال حاضر که مردم با کوله‌پشتی و پای پیاده رفت و آمد می‌کنند به شدت شاهد تخریب محیط زیست هستیم اگر تله‌کابین که ایجاد شود اوضاع به شدت بحرانی‌تر می‌شود، قطع به یقین تاسیسات اضافه‌تری غیر از تله‌کابین هم در منطقه ایجاد می‌شود و برج سازی و ویلاسازی هم در منطقه افزایش پیدا می‌کند./فارس

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "گلایه‌های پیرطاهر از تخریب جنگل‌های آمل تله‌کابین قرار است روی پایه‌های آسمان نصب شود؟/ تخریب جنگل‌های مدنظر یونسکو"
  نظرات در مورد » “گلایه‌های پیرطاهر از تخریب جنگل‌های آمل تله‌کابین قرار است روی پایه‌های آسمان نصب شود؟/ تخریب جنگل‌های مدنظر یونسکو”
  1. رضا گفت:

   چرا دروغ میگویید؟ من شهروند آملی ام من جزو مردم هستم و به شدت موافق این طرح هستم
   کدام محیط زیست دیگه مگه جنگلی هم مانده؟
   حداقل این طرح تلکابین اشتغال زایی میکنه و باعث رونق شهر خواهد شد