امروز چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ و ساعت ۱۵:۳۸ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ | ساعت انتشار : ۲۲:۲۸ | کد خبر : 59109 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • جان سختی بی پایان معضل زباله در مازندران

 • دسته بندی مطلب : گزارش | تعداد بازدیدها : نفر
 • معضل فراگیر و مزمن زباله در مازندران یک بار دیگر جان سختی خود را در برابر راهکارهای غیر کارشناسی ، ناپیوسته و مقطعی مسولان با رسیدن پرونده یکی از ۲۷ محل دفن زباله به دادگاه نشان داده است.

  منطقه دفن زباله ‘ عمارت ‘ واقع در جاده هراز شهرستان آمل، پس از کش و مکش های بسیار بر سر آلودگی های زیست محیطی این محل و اشباع در دفن زباله، اکنون به مرحله شکایت مرکز بهداشت از شهرداری رسیده است.
  سایت (محل) دفن زباله در منطقه عمارت واقع در جاده هراز دریک عرصه کوهستانی و جنگلی است و یکی از ۲۷ محل دفن زباله شهری و روستایی استان مازندران است و زباله های هفت شهر و ۷۲ روستای شهرستان آمل و غیر آمل در این محل تخلیه و انبار می شود.
  بر اساس آمارهای موجود روزانه حدود یک هزار و ۲۰۰ تن زباله در روستاها و یک هزار و ۸۰۰ تن زباله در شهرهای مازندران تولید می شود و این رقم در ایام تعطیلات تابستان و نوروز به دلیل تعداد بالای گردشگر تا سه برابر افزایش می یابد.
  این میزان تولید زباله از یک سو و نداشتن واحدها مجهز کمپوست و زباله سوز از سوی دیگر در استان باعث شده تا ۲۷ نقطه جنگلی به وسعت بیش از ۳۰۰ هکتار از بهترین جنگل های مازندران به انباشت غیراصولی زباله اختصاص یابد
  منطقه عمارت امل در زمینی به مساحت ۹ هکتار، روزانه میزبان ۴۱۰ تن زباله از شهرها و روستاهای اطراف است که به گفته بسیاری از مسئولین شهری و استانی و همچنین انجمن های حامی محیط زیست خارج از توان سایت است و چند سالی به مرحله اشباع رسید.
  تاکنون به فواصل نزدیک زمانی ،گزارش ها و خبرهای بسیاری از وضعیت این سایت دفن زباله، تعطیلی آن و همچنین جایگزینی این محل با محل جدید یا ایجاد کارخانه زباله سوز در رسانه ها دست به دست شد. 
  مردم آمل و ساکنین اطراف این منطقه نیز چندین سال است که به خبرهای ساخت کارخانه زباله سوز و پایان آلودگی تنها عمارت بد بوی آمل دل خوش کردند. 
  در تازه ترین رخداد در رابطه با سایت عمارت هراز، چند روز گذشته چندین برگ اعم از اخطاریه و شکایت مدیریت شبکه بهداشت آمل از شهرداری این شهر در برخی از سایت های خبری و کانال های شبکه های اجتماعی دست به دست شد.
  موضوع این اخطاریه ها که تاریخ آن به سال ۹۴ و شکایتی که چند هفته پیش انجام شد، مربوط به چگونگی و شرایط دفن زباله شهر آمل و دیگر شهرهای اطراف در منطقه ‘ عمارت ‘ جاده هراز است. 
  در این نامه ها به بررسی ها و تهیه گزارش های متعدد و مستمر شبکه بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مازندران از منطقه عمارت اشاره شده است و نسبت به آلودگی زیست محیطی و نفوذ مواد سمی ناشی از انبار زباله، به رودخانه هراز و همچنین خطر ابتلا به بیماری هشدار داده شد . 
  حال در شکایت اخیر که در آن با استناد به ماده ۵ قانون مدیریت پسماند مصوب سال ۱۳۷۱، مرکز بهداشت امل و واحد مهندسی بهداشت محیط این مرکز، خواستار پیگیری وضعیت سلامت محیط محل دفن پسماند و شرایط دفن زباله شد. 
  موضوع اصلی شکایت شبکه بهداشت آمل از شهرداری، ‘دفن غیر بهداشتی و عدم بکارگیری اصول صحیح مهندسی دفن زباله و نیز عدم تصفیه شیرآبه زباله ها در منطقه عمارت هراز’ است و اینکه از سال ۱۳۸۷ نسبت به این موضوع به شهرداری آمل هشدار داده شد و تاثیری تاکنون نداشته است .
  اما اینکه شبکه بهداشت شهرستان آمل چرا پس از گذشت ۱۰ سال از بررسی های خود که موازی است، با زمان پایان عمر مفید 
  مرکز دفن عمارت آمل اکنون به فکر شکایت افتاده یک موضوع است و اینکه چرا شهرداری آمل پس از اخطاریه های متعدد و پیاپی هنوز به روش سنتی زباله ها را دفن می کند موضوعی قابل تاملی است.
  و اینکه چه میزان این شکایت می تواند در حل این مشکل چندین ساله شهرستان آمل تاثیر گذار باشد سوالی است که نیاز به توضیح دارد.
  روز گذشته این متن شکایت و اخطاریه های شبکه بهداشت به دست خبرگزاری جمهوری اسلامی واحد مرکز استان مازندران رسید و پیگیر این موضوع شد .
  **بستر های تفکیک بهداشتی زباله در استان وجود ندارد 
  شهردار آمل در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: تفکیک زباله به صورت بهداشتی و مهندسی شده زیرساخت و بستر های لازم دارم که آن شرایط در استان مازندران به دلیل قدمت بالای زمین های دفن زباله تاکنون فراهم نشده است. 
  احمد امیر سلیمانی با اشاره به اینکه جداسازی بهداشتی زباله شامل، تفکیک زباله خشک از تر ، تخلیه شیرابه از زباله ، تفکیک مواد تجدید ناپذیر و دیگر مراحل است ،ادامه داد : اما در مازندران برغم وجود تکنولوژی و امکانات، خلاء و کمبود زمین مورد نیاز برای فرایند تفکیک مشتقات زباله عملا مانعی بر سر راه جداسازی است. 
  به گفته شهردار آمل یکی از دلایل نبود زمین مورد نظر نه تنها در آمل، بلکه در تمام استانهای شمالی کشور این است که زمین در این مناطق یا جنگلی یا ساحلی و یا تملکی و کشاورزی است و مانند استان های مرکزی و جنوبی کشور زمین پرت وجود ندارد.
  سلیمانی غیر بهداشتی و آلوده بودن منطقه عمارت و همچنین شرایط تفکیک و دفن را تایید کرد و گفت: اما این موضوع از توان شهرداری آمل و حتی شهرستان آمل خارج است و به استناد ماده ۱۲ قانون مدیریت پسماند، وزارت کشور و جهاد کشاورزی باید تصمیم و اقدامی انجام دهند.
  سلیمانی گفت: تمامی زمین های شهرداری در حیطه مناطق شهری است که عملا نمی توان در ان جداسازی انجام داد و جداسازی از مبدا نیز هزینه بر و همچنین نیاز به فرهنگ سازی دارد.
  ** جایگزینی برای عمارت بر روی میز نیست 
  شهردار آمل با بیان اینکه شهرداری با پلمپ منطقه مورد نظر مخالفتی ندارد، گفت : شکایت از شهرداری راه به جایی نمی برد، زیرا فضای جایگزینی برای انجام فرآیند تفکیک و دفن زباله در این منطقه بر روی میز وجود ندارد.
  سلیمانی بیان کرد: هم اکنون حدود چهار دهه از فعالیت مرکز دفن زباله عمارت می گذرد که ۱۰ سال بیشتر از عمر مفید این مرکز می باشد.
  وی با تکرار اینکه تمامی زمین ها و املاک شهرداری در حوزه شهری است، ادامه داد : تا کنون چندین دفعه در سطح استانی و کشوری پیگیری ها و درخواست هایی برای اختصاص زمینی جهت دپوی زباله شهر آمل و شهرهای اطراف شده است، که نتیجه ای در بر نداشت. 
  ** نیروی محرکی جز قوه قضاییه باقی نمانده است
  مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آمل در تشریح شکایت انجام شده گفت : پس از سالها پیگیری و ابلاغ اخطاریه های متعدد به نهادهای مختلف، راهی جز مراجعه به مراجع قضایی برای مرکز بهداشت و درمان نمانده است.
  دکتر حمزه قاسمی با اشاره به اخطارهای ۱۰ ساله این مرکز به مسئولین مختلف ، افزود: شکایت از شهرداری آمل صرفا با هدف اهرمی درجهت برداشت قدم جدی در حل معضل دفن زباله آمل است و موضوع به شخص خاصی مربوط نیست . 
  وی بیان کرد : اکنون یک دهه است که شبکه بهداشت بر حسب وظیفه خود پیگیر مسئله شرایط غیر بهداشتی تفکیک زباله و دفن آن در منطقه عمارت است اما تاکنون با توجه به اقدامات جزئی، اقدام موثر و جدی انجام نشده است. 
  به گفته مدیر شبکه بهداشت و درمان آمل شکایت از طریق قوه قضاییه جهت تلنگر به مسئولین است و آخرین ابزار شبکه بهداشت برای انجام وظیفه خود می باشد . 
  قاسمی همچنین گفت: شبکه بهداشت و درمان موظف است بر اساس قانون هرکجا تخلف و خطری را مشاهده کند که محیط زیست مردم را تهدید می کند برای جلوگیری از هرگونه آسیبی باید ورود پیدا کند.
  وی اظهار کرد: بحران زباله منطقه عمارت اکنون از حد اخطاریه و هشدار فراتر رفته و دیگر تبدیل به بحران زیست محیطی شده است که با اشاعه بیماری ها و همچنین نفوذ مشتقات و شیرآبه زباله های دفن شده به رودخانه هراز سلامتی مردم را به شدت تهدید می کند.
  مدیر شبکه بهداشت و درمان آمل از جمله بحران های ایجاد شده زیست محیطی دفن زباله در منطقه عمارت به آلودگی هوا، آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی، خاک و رودخانه هراز اشاره کرد. 
  از این گذشته، توضیح شبکه بهداشت و درمان نسبت به شکایت از شهرداری و همچنین دفاع شهرداری از عملکرد و وضعیت خود چه میزان می تواند معضل عمارت بد بوی آمل را حل کند، مشخص نیست.
  دست به دست شدن بحران مسئولیت حل بحران زباله در آمل و مازندران میان مدیران و دستگاه های مختلف نه تنها تاکنون گره ای از آن باز نکرد، بلکه کلاف سردرگم این بحران محیط زیستی را دورتر پرتاب کرد تا همچنان چهره زشت زباله بر مهمترین استان گردشگری کشور خودنمایی کند. 
  مقصر یابی درباره مسئولیت حل معضل محل دفن زباله آمل، چند سالی است که هم نون داغ تنور رسانه ها و هم دستمایه نشست های خبری برخی دستگاه ها می باشد اما غافل از این که هر روز بر بحران این منطقه افزوده می شود و دردی از مردم دوا نمی شود.
  شهرداری از طرفی دیگر دستگاه ها را متولی بحران دفن زباله عمارت آمل می داند و از طرفی برخی دستگاه ها شهرداری را به سهل انگاری در تفکیک و دفن زباله متهم می کنند./ایرنا

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "جان سختی بی پایان معضل زباله در مازندران"