امروز جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ و ساعت ۱۸:۳۲ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ساعت انتشار : ۰۸:۳۵ | کد خبر : 58650 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • معاون رئیس جمهور:اولویت اول، آماده سازی سدها برای مصرف آب شرب و کشارزی است تا به مشکل برنخوریم

 • دسته بندی مطلب : اجتماعی , اسلاید | تعداد بازدیدها : نفر
 • رئیس سازمان برنامه و بودجه، موضوع مرتبط با آب را از اولویت های دیگر دولت بیان کرد و گفت: در سال جاری با کاهش نزولات روبرو بوده ایم و در استان هایی که از نظر وضعیت بارندگی بهتر و نرمال هستند، اولویت اول، آماده سازی سدها برای مصرف آب شرب و کشارزی است تا به مشکل برنخوریم.

  محمدباقر نوبخت با حضور در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مازندران که در شهرستان آمل برگزار شد با اشاره به اینکه درسال ۹۶ دولت ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در اعتبارات هزینه‌ای و اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای عملکرد هزینه داشت، اظهار کرد: از این رقم ۴۲ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی از خزانه استفاده شد.
  وی به مهم‌ترین مأموریت دولت بر اساس دستور مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ۸۱۹ هزار نفر در تولید ۷/۴ درصد بدون نفت سال گذشته مشغول به کار شدند اما هنوز ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت بیکار داریم.
  معاون رئیس جمهور خواستار تلاش مدیران استانی برای کاهش نرخ بیکاری در سال جاری شد و افزود: استاندار مازندران از مدیران خوب کشوری است که به استان مازندران تعلق پیدا کرد و باید در سالجاری رشد بیشتری در تولید اشتغال داشته باشیم و با وارد به کار شدن افراد بیکار حدود ۱۷ هزار نفر در این سال مشغول به کار شوند.
  این مسئول استان مازندران را یک استان توریستی دانست و افزود: استان مازندران سهم بالایی در گردشگری دارد که در سال جاری با امکانات موجود در تبصره ۱۹ مجوزی داده شد تا برای طرح‌های عمرانی در بحث گردشگری استفاده شود و باید از سرانه بودجه ۷۳ هزار میلیاردی سهم خودش را داشته باشد.
  نوبخت ادامه داد: منابع محدود است اما باید با کمک از بخش خصوصی، منابع بانکی و صندوق توسعه ملی اقدامات خوبی انجام شود.
  وی جاده هراز را بیش از اینکه عامل رفاه حال استان مازندران باشد تسهیل‌گر رفت و آمد میهمانان عنوان کرد و افزود: از مردم مازندران تشکر می‌کنم.
  رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه در بازدید از سد هراز در جمع خبرنگاران گفت: این سد بزرگ مخزنی می‌تواند ۱۴ درصد آب شرب و کشاورزی استان مازندران را تامین کند.
  این مسئول با اشاره به اینکه برای اینکه سد کامل شود با اقداماتی که در کنارش تعریف می‌شود هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نیازمند است، اظهار کرد: این سد به غیر از اینکه به عنوان مخزن عمل می‌کند به دلیل اینکه چیزی حدود ۹ کیلومتر از جاده آمل به تهران را زیر آب می‌برد نیاز است تا جاده جایگزین دیگری حدود ۱۱ کیلومتری آماده شود که در دست اقدام است.
  نوبخت با بیان اینکه تونلی به طول ۱۶۰۰ متر در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: می‌توان از منابع ریالی خزانه اقدام کرد و در گذشته هم مجوز آن از شورای اقتصاد اخذ شد.
  وی با اشاره به اینکه سازمان برنامه بودجه به عنوان دبیرخانه با نظر مثبت این موضوع را مطرح کرد، تصریح کرد: به جهت اهمیت کار از همه منابع در جهت تسریع کار استفاده می‌شود.
  معاون رئیس جمهور با تاکید بر اتمام بزرگراه‌ها در مازندران گفت: جاده هراز که ۶۴ کیلومتر آن آماده است و ۳۷ کیلومتر مانده است و بیشتر تونل‌ها به اتمام رسیده است.
  این مسئول با بیان اینکه برای استان‌هایی که با کاهش نزول آب مواجه هستند و هم برای استان‌هایی که وضعیت بارش در آنجا مناسب است، اگر نتوانیم سدها را آماده کنیم برای وضعیت کشاورزی و شرب دچار مشکل خواهیم شد، اظهار کرد: در استان مازندران اقدامات خوبی برای حل مشکل آب شرب و کشاورزی انجام شد اما برای دیگر استان‌ها کارگروه ویژه آب متشکل از  وزارت کشاورزی، وزارت نیرو و برنامه و بودجه تشکیل شده است.
  نوبخت با اشاره به اینکه ۱۲۶ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در نظر گرفتیم، خاطرنشان کرد: باید بتوان با این منابع و کمک‌های بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری خارجی پروژه‌ها را پیش ببریم.
  وی با اشاره به فاینانس ۴۵۰ میلیون یورویی چین در ایران، افزود: در بهترین وضعیت نسبت به آغاز دولت یازدهم، قیمت نفت به نصف تقلیل پیدا کرده است که در چنین شرایطی با اولویت‌بندی باید از منابع تکمیلی بخش خصوصی و خارجی بهره ببریم که در دستور کار دولت و برنامه بودجه قرار دارد.
  سخنگوی دولت با اشاره به بازدیدهای مستمر از پروژه سد هراز گفت: در حال حاضر سد هراز ۳۵ درصد پیشرفت داشته که به دنبال افزایش پیشرفت این پروژه هستیم.
  وی درباره افزایش حقوق کارمندان اظهار کرد: از فروردین ماه این مصوبه به خزانه ابلاغ و تخصیص داده شد تا پرداختی‌ها برای کارمندان و بازنشستگان صورت گیرد.
  معاون رئیس جمهور افزود: بازنشستگان از ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان برای جبران نابرابری‌های که در حقوقشان وجود دارد استفاده خواهند کرد.
  نوبخت گفت: امیدواریم تا با پرداخت‌های عادلانه در سطح نظام اداری انگیزه و سطح کارایی کارمندان را افزایش دهیم.

  محمد اسلامی استاندار مازندران هم در این جلسه با بیان اینکه در سال گذشته با توجه به منابع محدود بر استفاده از فرصت‌هایی برای پروژه‌های زیرساختی چون آب، برق،مخابرات و حمل نقل، پروژه‌ها در حال رسیدگی و در حال بررسی و پیگیری هستند، اظهار داشت: پروژه‌های استغال‌زایی، محرومیت‌زدایی، مشاغل خانگی با بهره‌مندی ۶۴۰۰ نفر با استفاده از بودجه داخلی در سال ۹۶ دستور کار قرار گرفت و بیش از ۵۰۰۰ شغل در این استان ایجاد شد.

  وی با اشاره به اینکه در بخش‌های خدماتی با ارائه تسهیلات بانکی از سوی بانک‌های عامل با بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد از مجنس استمهال و بقیه تزریق شدند تا چرخ تولیدشان را بگرداند، افزود: امیدواریم در سال جدید این حرکت تداوم یابد اگر چه مردم با یک نوع باوری رسیدند که دولت با تمام بضاعت خودش نقش خودش را ایفاء می‌کند.

  اسلامی با تاکید براینکه البته کاستی‌هایی از گذشته داشته و با وجود تقاضای زیاد نیاز به پاسخگویی صادقانه است تا با آرامش برسیم، اظهار داشت: با ثبت‌نام حدود ۷۰۰۰ نفر در سامانه کارا برای اشتغال روستایی به دنبال ایجاد ظرفیت‌هایی هسستند تا ازمنابع ملی و صندوق توسعه ملی کارشان را توسعه بدهند.

  رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه مازندران اجرای برنامه این استان را در مدار چهار محور به صورت درون‌گرا عنوان کرد و گفت: این محورها شناسایی و با تدوین ۱۲ محور هدف‌گذاری شده و در دستور کار قرار گرفت.

  وی ادامه داد: محور نخست در بخش سهم معدن در توسعه اقتصاد مازندران، بخش دیگر در حوزه صنایع توسعه و واحدهای صنعتی است که به طور هفته‌ای از سوی تیمی از مدیران استانی سرکشی واحدهای تولیدی مورد بازدید و رسیدگی کامل صورت می‌گیرد.

  اسلامی با بیان اینکه به منظور ایجاد اشتغال پایدار در شهرک‌های صنعتی اکنون ۶۰ درصد صنایع فعال هستند و بعضی ها بالای ۱۰۰ درصد استفاده می‌کنند که با گره‌گشایی صنایع به ۳۰ هزار شغل می‌رساند، یادآور شد: تجارت و امور بین‌المللی با ۵٫۶ میلیون تن در استان مازندران با تراز بالا از دیگر محوری است که در برنامه امسال داریم با توجه به اینکه صادرات لجستیکی و بازرگانی قوی در بخش صادرات نداریم.

  وی با اعلام اینکه تسهیل‌گری قدرت صادرات استان را توسعه بدهد، گفت: در حوزه انرژی نیز در اسفند ماه سال ۹۶ مجوز مرز بودن اسکله نکاء را از وزارت کشور گرفتیم که در کسب و کار استان مازندران نقش آفرینی دارد با توجه به اینکه در اجرای افزایش تولید انرژی ایجاد ۲۰۰۰ مگاوات برق در استان را برنامه داریم که از این مقدار۷۰۰ مگاوات از سوی بخش خصوصی ایجاد شده و مابقی در دست رایزنی هستیم.

  استاندار مازندران با اشاره به حوزه کشاورزی از تهیه یک اطلس وبرنامه راهبردی براساس برنامه مشخص استعداد این سرزمین به منظور استفاده شایسته بیان کرد و گفت: با توجه به اقلیم و ارزش افزوده می‌توان به تولیدات گلخانه‌ای باغات در اراضی شیب‌دار و گیاهان دارویی روی آورد.

  وی هدف کلان برنامه استان را خروج محرک اقتصادی و فشار بر بودجه کشور مطرح و عنوان کرد: این استان هدف‌گذاری صادرات سالانه ۳ میلیارد دلار، کاهش نرخ بیکاری تا پایان سال ۱۴۰۰ با ۸٫۹ درصدی و درآمد سرانه استان از پرتو این اقدامات از ۱۵ میلیون تومان به قیمت ۳۰ میلیون تومان در سال ۱۴۰۰ را دستور کار دارد.

  اسلامی با اشاره به سرفصل اشتغال روستایی تا دوهفته پیش ۱۴۸۵ نفر متقاضی کار بودند که در ۷۰۰ روستای استان ۱۷۰۰ دامداری را ایجاد کنیم تا ۵۰۰۰ تن شیر را تهیه کنیم، یادآور شد: حمل ونقل ریلی، جاده‌ای و هوایی با فشار کاری صنایع و هجوم مسافر به استان موجبی بر اختلال در صنایع مازندران می‌شود بنابراین نیاز است اگر چه راه آهن منطقه خزر، راه آهن شرقی وغربی و آزادراده سرمایه‌گذار قرارداد بسته و حمل و نقل هوایی نیز با سرمایه‌گذاری پنج هواپیما در دو ماه آینده شروع به کار می‌کند.

  استاندار مازندران موضوع پسماند و رسیدگی بر معضل زباله استان را از دیگر برنامه‌ها بیان کرد و گفت: امیدواریم به دستور رئیس جمهور در سال آینده بتوانیم ۶۰ درصد از معضل این پسماند نجات یابیم تا پایان سال ۹۸ بحث معضل زباله را در مازندران نداشته باشیم.

  وی با بیان اینکه در بحث گردشگری و بوم‌گردی سعی شده تا در هر کدام سرمایه را جذب کنیم، خاطرنشان کرد: در زمینه آب سدها نیز به بخش خصوصی واگذار کردیم و در زمان فصل کشاورزی از آب‌بندان‌ها ذخیره آب استفاده می‌شود.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "معاون رئیس جمهور:اولویت اول، آماده سازی سدها برای مصرف آب شرب و کشارزی است تا به مشکل برنخوریم"