امروز پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ و ساعت ۰۷:۵۷ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۲۰:۳۷ | کد خبر : 58116 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • انتقاد مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه کشور از میزان قاچاق گل به کشور

 • دسته بندی مطلب : اقتصادی | تعداد بازدیدها : نفر
 • مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه کشور :در ماه‌های نزدیک به عید گل‌های قاچاق به سمت بازار سرازیر می‌شود و هیچ اراده‌ای برای سر و سامان دادن به این وضعیت وجود ندارد.

  مهدی شریفی در افتتاحیه نمایشگاه نمایشگاه گل و گیاه زینتی در آمل با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه به همراه خود انتظارات و اهدافی را به دنبال می‌آورد، اظهار داشت: اساسی‌ترین  هدف برگزاری این نمایشگاه ایجاد شور، علاقه و نشاط در جامعه بوده تا مردم را به سمت استفاده از گل طبیعی بکشانیم.

  وی با تاکید بر اینکه نمایشگاه گل و گیاه موجب استفاده بیشتر گل طبیعی در بین مردم می‌شود، افزود: این نمایشگاه همچنین ایجاد رابطه مستقیم تولیدکنندگان با بازار می‌شود و نمایشگاه باید به صورت فرامنطقه‌ای برپا شود.

  شریفی با اشاره به اینکه برگزاری نمایشگاه سبب جذب خریداران خارجی مخصوصا به شمال کشور، توانمندسازی استان‌ها در کشور برای فروش گل و جذب گردشگر می‌شود، تصریح کرد: در اکثر کشورهای دنیا برگزاری نمایشگاه در فصل پائیز و زمستان بوده تا جذب گردشگر صورت گیرد؛ ایران نیز باید به این سمت برود و نمایشگاه‌ها در شهرهای کوچک برپا شود.

  مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه کشور با اعلام اینکه جای تاسف دارد که مازندران به عنوان قطب گل و گیاه کشور میزبان برگزاری نمایشگاه به این شکل باشد، گفت: در ایران نمایشگاه گل و گیاه نمایشگاهی ظاهری است در حالی که عملاً بازارچه می‌باشد.

  وی ادامه داد: نمایشگاه گل و گیاه در آمل با توجه به جایگاه این شهرستان در استان و کشور برپا می‌شود و به گونه‌ای که در رامسر با برپایی چنین نمایشگاه موجب جذب هئیت خارجی شده تا پیشنهاد زمین چند هکتاری داده شود.

  شریفی با تاکید بر اینکه مسئولان در برپایی این نمایشگاه‌ها باید به حمایت اتحادیه‌ها بپردازند، گفت: یکی از نگرانی‌های تولیدکنندگان گل و گیاه در زمینه قاچاق است که به صورت رسمی و غیررسمی در کشور انجام می‌شود و باید جلوی این کار گرفته شود

  مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه کشور گفت: مسئولان کشوری و استانی با برپایی نمایشگاه گل و گیاه بدنبال تقویت تولیدات داخلی باشند.

  در ادامه این مراسم عزیزالله شهیدی فر معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهارداشت : تسهیلات حمایتی برای ایجاد گلخانه در سال های گذشته فقط برای ایجاد گلخانه های بسته و مدرن و یا اصلاح و بازسازی آنها بود ولی این رویه را امسال تغییر داده ایم.
  وی وسعت گلخانه های روباز مازندران را حدود ۷۰۰ هکتار برآورد کرد و گفت که تولید کنندگان این بخش سهم سهمی در تولید گل و گیاهان زینتی استان و ارسال آن به دیگر استان های کشور و حتی خارج از کشور دارند.
  شهیدی فر وسعت مجموع گلخانه های روباز و بسته مازندران را حدود یکهزار هکتار اعلام کرد و افزود : بیش از چهار هزار بهره بردار در مازندران در تولید گل و گیاهان زینتی و آپارتمانی فعالیت دارند.

  معاون جهاد کشاورزی مازندران با بیان این که بیش از ۷۰ درصد گلخانه های موجود استان هم اکنون پایین تر از درجه ۲ و یک هستند ، بر ضرورت اصلاح ساختار و استاندارد سازی آنها تاکید کرد و گفت که دولت در سال های اخیر برای اصلاح ساختار گلخانه های استان تسهیلات خوبی پرداخت کرده است. 
  وی تسهیلات پرداخت شده در این بخش در سال گذشته را حدود یکصد میلیارد تومان اعلام کرد و افزود : امسال تسهیلات دولتی برای حمایت از تولیدکنندگان گل و گیاهان زینتی برای اصلاح ساختار گلخانه ها به سمت استانداردسازی و افزایش صادرات تا دو برابر جهت داده شده است .
  شهیدی فر گفت که برای صادرات و حضور در بازارهای رقابتی کشورهای منطقه ، چاره ای جز استانداردسازی تولید نداریم و باید اصلاح ساختار جدی گرفته شود.

  همچنین علی حیدرزاده معاون برنامه ریزی فرمانداری ویژه شهرستان آمل اظهار داشت: با توجه به اینکه  آمل ۷۶ درصد از صادرات استان را به خود اختصاص داده است و باتوجه به ظرفیتهایی موجود همچون موقعیت جغرافیایی، جنگل، کوه و دشت و سرسبزی و آب و هوا که در آمل قرار دارد روزی شاهد صادرات گل و گیاه از آمل باشیم.

  وی افزود: در شهرستان آمل دربخش گل وگیاه ۵۶۰ واحد بهره بردار وجود دارد که نقش عمده ای را در اشتغال دارد و امسال با‌ درایت مدیریت جهادکشاورزی آمل و همکارانشان ۹۵ درصد سهم این مدیریت محقق گردید.

  سپس اسلامی مدیر جهاد کشاورزی آمل گفت: بیش از ۴۴ شرکت و واحد تولیدی بخش گل و گیاه، مبلمان شهری و ماشین آلات از سراسر کشور در این نمایشگاه تولیدات خود را به نمایش گذاشتند.

  وی افزود: در این نمایشگاه گل و گیاهان زینتی، آپارتمانی، شاخه بریده و انواع ماشین آلات مرتبط با مراحل کاشت، داشت و بسته بندی و تولید کود‌های ارگانیک عرضه شده است.

  مدیر جهاد کشاورزی آمل با اشاره به اینکه این شهرستان با تولید سالانه بیش از ۷۶ میلیون اصله گل وگیاهان زینتی و آپارتمانی، رتبه نخست را در مازندران دارد گفت: بیش از ۴۴ شرکت تولیدی و فعال شهرستان آمل در بخش گل وگیاهان زینتی و ماشین آلات در این نمایشگاه حضور دارند.

  اسلامی افزود: چهارمین نمایشگاه گل و گیاه، مبلمان شهری و ماشین آلات و تجهیزات وابسته تا ۲۸ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های شهرستان آمل برای بازدید علاقه‌مندان برپاست.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "انتقاد مدیر عامل اتحادیه گل و گیاه کشور از میزان قاچاق گل به کشور"