امروز دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۱:۱۰ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۲:۴۶ | کد خبر : 57529 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • پسابرجام در مناطق نفتخیز جنوب

 • دسته بندی مطلب : گزارش | تعداد بازدیدها : نفر
 • پس از اجرای برجام تولید نفت ایران از۲ میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه در روز به حدود ۳/۸ میلیون بشکه در روز رسید؛ بیشترین سهم را در این افزایش تولید شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب بر عهده دارد؛ این شرکت که سهم ۸۳ درصدی در تولید نفت ایران دارد؛ طی یکسال اخیر موفق شده است یک میلیون بشکه نفت به تولید روزانه خود اضافه کند.

  پس از اجرای برجام تولید نفت ایران از۲ میلیون و ۸۳۰ هزار بشکه در روز به حدود ۳/۸ میلیون بشکه در روز رسید؛ بیشترین سهم را در این افزایش تولید شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب بر عهده دارد؛ این شرکت که سهم ۸۳ درصدی در تولید نفت ایران دارد؛ طی یکسال اخیر موفق شده است یک میلیون بشکه نفت به تولید روزانه خود اضافه کند.

  عبدالرضا دبیری، مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیزجنوب از جمله دلایل افزایش تولید این شرکت را تکیه بر توان و تجربه کارکنان شرکت می‌داند. او در این میان به حفاری ۱۵۰ چاه توسعه ای، ترمیمی و تعمیری در یکسال گذشته اشاره می کند و می‌گوید: با این اقدامات از کاهش روزانه روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت جلوگیری شده است. به این ترتیب می توان گفت که در مجموع یک میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه افزایش تولید را از سال ۱۳۹۵ تاکنون تجربه کرده‌ایم.

  شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب دارای ۵ شرکت تابعه، شرکت بهره برداری نفت وگاز کارون، مارون، گچساران، مسجد سلیمان و آغاجاری است که با بیش از ۴۵ میدان هیدروکربوری بزرگ و کوچک در گستره‌ای افزون بر ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع از استان بوشهر تا شمال خوزستان، حدود ۸۰ درصد نفت خام و ۱۶ درصد گاز ایران را تولید می کند.

  مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به عملکرد تولید این شرکت در نیمه نخست سال ۹۶ یادآور شد: در زمینه تولید نفت ۱۰۰ درصد برنامه محقق شده و هم اکنون ۲ میلیون و ۹۲۵ هزار بشکه نفت در روز تولید می شود؛ ضمن این که در حوزه تولید گاز با تحقق ۱۱۲ درصدی از برنامه‌های پیش بینی شده؛ روزانه ۷۱ میلیون مترمکعب گاز از شرکت‌های تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تولید می شود.

  هدف ‎گذاری جذب ۳ میلیارد دلار سرمایه

  شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای توسعه ۱۰ مخزن نفتی خود، برنامه‌ای ۲ ساله را تدوین کرده است که به گفته سید عبدالله موسوی، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، به سه میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

  وی با بیان این که شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب برای سه میلیارد دلار سرمایه گذاری به منظور توسعه ۱۰ مخزن طی ۲ سال برنامه ریزی کرده است، افزود: منابع مالی مورد نظر، از خارج دولت و اغلب از محل صندوق توسعه ملی تامین می شود.

  این میزان سرمایه‎گذاری که به تناسب میادین ۱۰گانه تعیین شده است و درگستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در پنج شرکت بهره ‎برداری آن انجام می شود ، تاثیر مثبتی بر رونق بازار کسب وکار و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در استان خوزستان و استان‌های نفتخیز خواهد داشت.

  موسوی با اشاره به ضرورت مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذار ایرانی در کنار سرمایه‌گذاران خارجی، گفت: تامین سرمایه باید در سه بخش افزایش، نگهداشت و رفع موانع تولید صورت گیرد.

  براساس برنامه ششم توسعه، تولید نفت ایران باید به روزانه ۵ میلیون و۲۰۰ هزار بشکه در روز برسد که شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب نقش موثری در دستیابی به اهداف تولیدی دارد.

  بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به اینکه تلاش این شرکت در جهت تامین و تولید بیش از سه میلیون بشکه نفت در روز است، عنوان کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد از قطعات مورد نیاز این صنعت در داخل کشور و بیش از ۴۱ درصد از این میزان در داخل استان خوزستان تامین می شود.

  تولید روزانه ۶۰۰ هزار بشکه ای نفت و گاز آغاجاری

  شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری یکی از شرکت های تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است، این شرکت یکی از بزرگترین شرکت های تزریق کننده گاز است. تولید نفت و مایعات گازی شرکت نفت و گاز آغاجاری بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز است، همچنین این شرکت روزانه ۸۰۰ میلیون فوت مکعب گاز تولید می‌کند.

  ابراهیم پیرامون، مدیرعامل این شرکت گفت: برنامه تکلیفی شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری، تزریق روزانه ۳ میلیارد و ۵۰۰ فوت مکعب (۹۸ میلیون مترمکعب) گاز به ۶ میدان نفتی تحت مدیریت خود است.

  وی سهم میدان نفتی آغاجاری از برنامه تزریق گاز را روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب (۵۶ میلیون مترمکعب) در روز اعلام کرد و افرود: شرکت نفت و گاز آغاجاری براساس برنامه به ۶ میدان آغاجاری، رگ سفید، کرنج، پارسی، رامشیر و پازنان گاز تزریق می‌کند.

  پیرامون درباره این که برای نوسازی تاسیسات نفتی این شرکت چه میزان سرمایه نیاز است، تصریح کرد: بر اساس برآوردهای انجام شده تنها برای نوسازی تاسیسات رو زمینی میدان آغاجاری به بیش از سه میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

  تحقق ۱۰۹ درصدی برنامه تولید شرکت مارون

  شرکت بهره برداری نفت وگاز مارون هم تا آبان ماه سال ۱۳۹۶ روزانه بیش از ۵۷۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است، جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون گفته است که برنامه های تولید این شرکت در نیمه نخست سال ۱۳۹۶ ، بیش از ۱۰۰ درصد تحقق یافته و به ۱۰۹ درصد رسیده است.

  به گفته وی، در این مدت، تحقق ۱۰۷ و ۱۱۰ درصدی به ترتیب در تولید گاز خام و نفتا از سوی شرکت بهره برداری نفت وگاز مارون محقق شده است، ضمن این که توان تزریق پساب این شرکت به ۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است که این امر باعث شده تا روزانه بیش از ۹۸ درصد پساب‌های نمکزدایی به چاههای دفعی تزریق شود.

  پورهنگ، به عملکرد شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون در حوزه ساخت داخل لوازم و تجهیزات مورد نیاز پرداخت و اظهارکرد: این شرکت در نیمه نخست امسال، ۴ هزار و ۴۹۴ قطعه را با مشارکت صنعتگران داخلی در این شرکت ساخته و ۲۶۵ قطعه را نیز تعمیر کرده است. علاوه بر آن ۱۳ پمپ ساخت داخل خریداری و الکتروپمپ های قدیمی بهسازی شده که نتیجه این اقدام ۲۰ هزار بشکه افزایش در تزریق پساب نمکزدایی بود.

  تولید روزانه  ۱۴۲ هزار بشکه ای نفت و گاز مسجد سلیمان

  شرکت بهره برداری نفت وگاز مسجد سلیمان یکی از قدیمی ترین شرکت های تولید نفت ایران است و بر این اساس بهسازی و نوسازی واحدهای عملیاتی این شرکت در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است به نحوی که بسیاری از پروژه های فعال در این بخش در حال تکمیل هستند. ناصر قبادی مدیرعامل شرکت بهره بردای نفت وگاز مسجد سلیمان گفت: هر سال شاهد بهره برداری از یک واحد جدید هستیم؛ ضمن این که هم اکنون درصد کمی از واحدهای این شرکت قدیمی و فرسوده هستند.

  وی با اشاره تحقق تعهد تولید این شرکت گفت: شرکت بهره برداری نفت وگاز مسجد سلیمان ۱۴۲ هزار بشکه نفت و ۲۷۰ میلیون فوت مکعب گاز (حدود هشت میلیون مترمکعب) در روز تولید می کند.

  قبادی با اشاره به اجرای طرح توسعه میدان مسجد سلیمان از سوی  شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) به صورت بیع متقابل، گفت: با اجرای این پروژه شاهد افزایش تولید در میدان مسجد سلیمان، یکی از میدان‌های قدیمی این شرکت، خواهیم بود.

  مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان با یادآوری این که تولید اولیه این میدان ۲۵ هزار بشکه نفت در روز بود که به مرور زمان به ۶ هزار بشکه در روز رسید، ادامه داد: با اجرای طرح توسعه میدان مسجد سلیمان به صورت بیع متقابل و تعمیر چاه‌ها و نصب پمپ‌های درون چاهی انتظار داریم تولید این میدان به  ۱۰ هزار بشکه در روز برسد.

  مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان از حضور سرمایه‌ گذاران خارجی برای افزایش واحدهای این شرکت استقبال و تاکید کرد: سازندگان داخلی خواست در تولید محصولات خود به استانداردها و کیفیت توجه داشته باشند.

  منبع: ماهنامه ایران پترولیوم، شماره ۶۵

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "پسابرجام در مناطق نفتخیز جنوب"