امروز دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۰:۳۲ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۰:۱۹ | کد خبر : 57412 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران مطرح کرد؛کاهش ۳۰درصدی حجم تولید زباله با آموزش تفکیک زباله از مبدا

 • دسته بندی مطلب : اجتماعی | تعداد بازدیدها : نفر
 •  معاون امور عمرانی استانداری مازندران: با تفکیک زباله بین ۲۰تا ۳۰ درصد حجم کاهش تولید را خواهیم داشت که دربسیاری از شهرهای مازندران درحال اجرا می باشد.

  علی نبیان در جلسه کارگروه پسماند شهرستان آمل به اهمیت تفکیک زباله اشاره کرد و گفت: شهرستان‌های مختلفی از استان و شهر آمل در حال انجام تفکیک زباله هستند تا در میان مردم یک فرهنگ شود، تفکیک زباله از مبدأ کمک بزرگی به شهرستان، روستا و محیط‌ زیست است.

  وی با بیان اینکه تفکیک زباله از مبدأ به مقصد موجب آسایش و آرامش خانواده‌ها می‌شود، تصریح کرد: فرهنگ‌سازی تفکیک زباله باعث کاهش آلودگی زیست‌محیطی می‌شود و آموزش و پرورش باید به دانش‌آموزان بیاموزد تا این فرهنگ توسط آنها به منازلشان برده و به خانواده‌ها آموزش داده شود.

  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به اینکه به تمامی ادارات شهرستان‌ها در شورای اداری تذکرات لازم درباره تفکیک زباله داده شد، خاطرنشان کرد: از نماینده شهرستان آمل، فرماندار، امام جمعه، دادستان و دیگر مسئولانی که در رابطه با زباله و دفع بهداشتی آن تلاش می‌کنند تقدیر و تشکر دارم.

  وی همت ایجاد شده در بین مدیران شهرستان آمل درباره حل معضل زباله را تحسین برانگیز دانست و افزود: یک همت بسیار خوبی در آمل بین ادارات ایجاد شد وهمه مدیران دست به دست هم‌ دادند، برای حل این مشکل وظیفه داریم مدیریت کنیم و اتفاقی را رقم بزنیم تا در دل مردم آرامش ایجاد شود.

  نبیان خروجی پساب زباله را دغدغه مردم عنوان کرد و افزود: پساب باید به حداقل برسد و مردم احساس امنیت کنند کاهش حجم زباله را الگوی خود و دیگران قرار دهیم.

  وی با بیان اینکه شهرداران، بخشداران، دهیاران و همه آحاد مردم و انجمن های مردم نهاد باید تلاش کنند تا با کمک هم بتوانیم فرهنگ‌سازی تفکیک زباله را نهادینه کنیم، متذکر شد: از همه مردم استان مازندران و شهرستان آمل تقاضا داریم، در بحث تفکیک زباله از مبدأ کنار ما باشند و کمک کنند تا یک اتفاق خوب بیافتد و محیط‌زیستی زیباتر با زباله کم‌تر داشته باشیم.

  سید جعفر رسولی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آمل نیز دراین جلسه با بیان اینکه درباره تفکیک زباله از مبدأ تا مقصد همه مدیران باید پا کار بیاییم، تصریح کرد: فرهنگ تفکیک زباله را باید سرلوحه کارمان قرار دهیم چرا که با فرهنگ سازی بین مردم و خانواده ها می توانیم گام‌های مثبتی در رابطه با مشکل زباله برداریم.

  وی به دستور استاندار به شهرداران در موضوع آموزش تفکیک زباله اشاره کرد و گفت: مردم  باید جمع آوری زباله و تفکیک زباله‌های خشک و تر را از درب منازل آغاز کنند، همچنین بخشداران در جمع آوری نخاله و زباله به اتفاق دهیاران پای کار بیایند.

  در ادامه احمد امیرسلیمانی شهردار آمل گفت: براساس ماده ۱۲ مدیریت پسماند برای دفن زباله زمین باید براساس درخواست وزارت کشور ازسوی وزارت جهادکشاورزی، عرصه جهت دفن بهداشتی زباله در، اختیار شهرداری ها قرارگیرد که علیرغم مکاتبات صورت گرفته بی نتیجه باقی مانده است.

   وی افزود:  برای حل مشکل زباله باید استاندار ورود پیداکند وبرای نصب کارخانه نیروگاه زباله سوز تا ۱۵ روز دیگر مناقصه از سوی وزارت کشور انجام خواهد شد.

   وی ادامه داد: مبلغ مناقصه بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان می باشد که باید دستگاه نظارتی ورود پیدا کند.

  شهردار آمل با اشاره به تاکیدات استاندارمازندران در خصوص تفکیک زباله از مبدا عنوان داشت: آمل یکی از شهرهای پیشرو تفکیک زباله ازمبدا می باشد که خوشبختانه در تمام پارک ها ایستگاه بازیافت دائر ومشغول آموزش تفکیک زباله می باشند.

  امیر سلیمانی اشاره کرد: طرح آموزش خانه به خانه مدیریت تفکیک زباله (تمدید زندگی از درب منزل) در آمل آغاز گردید که این طرح با استفاده از کارشناسان مجرب و آموزش دیده در سطح شهر برگزار می شود.

  وی افزود: کارشناسان آموزش دیده این سازمان با حضور در درب منازل شهروندان آملی نسبت به آموزش مدیریت تفکیک زباله اقدام کرده و بسته های فرهنگی در اختیار خانواده ها قرار می دهند.

  وی عنوان داشت: این اقدام نقش بسزایی در ارتقای سطح خدمات شهری و حفظ محیط زیست دارد که از شهروندان عزیز آملی درخواست داریم ما را در این مسیر یاری نمایند.

  شهردار آمل همچنین از فعالیت ۱۶ ایستگاه تفکیک زباله خشک و تر در سطح شهر آمل خبرداد.

  محمد للهی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری آمل با اشاره به اقدامات صورت گرفته درخصوص زمین منطقه پاساکش گفت: با پیگیری درخصوص نصب کارخانه نیروگاه زباله شهر در منطقه پاساکش، سازمان اوقاف کشور موافقت ضمنی خود را اعلام کردند که به بنیاد توسعه موقوفات کشور برای ادامه کار واگذارشد.

   وی ادامه داد: مسئولین بنیاد از منطقه بازدیدی داشتند که علاوه برواگذاری زمین جهت کارخانه زباله سوز خواستار واگذاری معدن از این منطقه به شهرداری آمل هستند.

   مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری آمل اشاره کرد: نیروگاه زباله سوز آمل  به مرکزیت امحا ازبابلسر تا محمودآباد که روزانه ۶۰۰ تن توسط وزات کشور درطرح دیده شده است

  و درکمیته فنی موافقت ضمنی صورت گرفته است که درمسیر برگزاری فراخوان برای جذب سرمایه گذار هستیم.

   للهی گفت: برای اسناد مناقصه وبرگزاری آن باید روال اداری انجام بشود که به تصویب شورای اسلامی شهر و کمیته انطباق فرمانداری ویژه آمل رسیده است.

  وی اظهارداشت: درجابجائی مرکز دفن زباله طرحی به وزارت کشور ارائه شده و اوقاف اجازه بدهد ورود پیدا می کنیم.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران مطرح کرد؛کاهش ۳۰درصدی حجم تولید زباله با آموزش تفکیک زباله از مبدا"