امروز پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۷:۵۰ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۲:۰۲ | کد خبر : 57069 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • رییس کمیسیون فنی شورای اسلامی شهر آمل:باید هویت تاریخی شهربا مرمت وبهشازی پل معلق حفظ شود

 • دسته بندی مطلب : اجتماعی | تعداد بازدیدها : نفر
 •  رییس کمیسیون فنی شورای اسلامی شهر آمل:با مرمت و بهسازی پل معلق آمل که یکی از بناهای باشکوه و ارزشمند شهرستان  و حتی کشور محسوب می شود باید هویت تاریخی شهر را حفظ کنیم .

  به گزارش پایگاه خبری کرات آملی،فرشید لیتکوهی رییس کمیسیون فنی شورای اسلامی شهر آمل در جلسه چگونگی مرمت و مقاوم سازی پل معلق آمل با بیان اینکه مرمت این پل تاریخی برای شورانشینان و شهروندان حائز اهمیت می باشد گفت : پل معلق به عنوان سمبل شهر آمل دارای ارزش تاریخی زیادی می باشد و حفظ آن به عنوان نماد پل تاریخی بسیار حائز اهمیت می باشد .

  احمد امیرسلیمانی شهردار آمل نیز در این جلسه به تشریح اقدامات انجام شده شهرداری در خصوص مرمت پل معلق آمل پرداخت و گفت : از سال ۹۰ پیگیر مرمت و بهسازی پل معلق آمل بودیم و قراردادی با دانشگاه علم و صنعت ایران در خصوص مقاوم سازی و بهسازی پل معلق منعقد نمودیم و با تحقیقات گسترده ای که در آن زمان در حوزه وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و فرمانداری انجام دادیم متاسفانه نتوانستیم هیچ گونه نقشه ای از پل بدست بیاوریم چرا که برای بهسازی و مقاوم سازی پل نیاز به نقشه معماری و سازه ای پل داریم .

  وی افزود : به دلیل نداشتن نقشه ابتدا کل پل شامل آرک ( هلال پل )، عرشه، پایه و فونداسیون را بدون آن که آسیبی به آنها وارد شود نقشه برداری کردیم .

  شهردار آمل تصریح کرد : بعد از تهیه نقشه معماری با دستگاه اسکنر بدنه پل را اسکن کردیم و تعداد میلگردها را در قسمت های مختلف پل دست آوردیم .

  وی با بیان اینکه تعیین مقاومت فشاری پل به عنوان مرحله ی بعدی در دستور کار قرار گرفت خاطرنشان کرد : بدین منظور با آزمایشگاه مکانیک خاک هماهنگ کردیم و نمونه های استوانه ای بتن در جاهای حساس پل تهیه شد تا مقاومت بتن را بررسی کنیم که در طی این آزمایشات مشخص شد مصالح استفاده شده برای تهیه بتن، مصالحی بوده که از بستر رودخانه تهیه شده بود و مقاومت فشاری بتن مورد تائید بود .

  امیرسلیمانی افزود : بعد از آن جنس و نوع میلگرد های آن هم استخراج شد و سپس از آن توسط آئین نامه بارگذاری، پل بارگذاری شد و میزان لرزش را اندازه گیری کردیم و یاتاقان ها یعنی محل اتصال عرشه به پایه ها را بررسی کردیم و اصلاح و تعمیرات آنها هم انجام شد تا معلق بودن پل حفظ  بماند .

  شهردار آمل با بیان اینکه یک سال و نیم بعد از انعقاد قرارداد با دانشگاه علم و صنعت و تعیین مقاومت فشاری پل با شرکت توصان که سابقه بسیار خوبی در خصوص مرمت و بهسازی پل های شهر تهران داشت قرارداد بستیم بیان کرد: در بازدیدهایی که از پایه های پل داشتیم مشاهد شد که این پایه ها دارای نشست های تدریجی و غیر یکنواخت می باشند و پایه های پل را با برگزاری جلسات متعدد و بازدیدهای مختلف بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این نشست ها موجب انهدام پل خواهد شد و بدین منظور پایه هایی که حساسیت بیشتری داشتند را بدون آسیب به آنها حفر کردیم و به زیر پایه ها بتن با عیار بالا تزریق کردیم که الحمدا… نشست پایه ها متوقف شده است .

  وی گفت : در مرحله ی بعدی دور کوله های بتنی که به شکل چند ضلعی می باشند را با کاشت میلگردهایی به ضخامت ۵۰ سانتی متر بر روی بدنه پایه، ژاکت بتن ایجاد کردیم و سطح مقطع کوله ها را افزایش دادیم و فونداسیون را تقویت کردیم .

  امیرسلیمانی با اشاره به اینکه از تحقیقات اولیه، مطالعات، آزمایشات و مقاوم سازی کوله تابحال حدود ۱ میلیارد تومان هزینه توسط شهرداری صورت گرفته است افزود : تثبیت فونداسیون، جلوگیری از نشست پایه ها، تقویت پایه ها و کوله ها تا این مرحله انجام شد موضوعی که در حال حاضر برای ما حائز اهمیت است مقاوم سازی عرشه و آرک ( هلال ) پل است که خوشبختانه با شرکت توصان کماکان قرارداد داریم و حدود ۱۰۵ میلیون تومان از آخرین قراداد با این شرکت نیز باقی مانده و طی مکاتباتی که انجام دادیم هفته آینده این شرکت مطالعات مقاوم سازی عرشه و هلال پل را شروع خواهد کرد .

  شهردار آمل با بیان اینکه جلسه ای با حضور مشاور و پیمانکار پل با حضور بنده در ۲۵ آذر در خصوص بررسی ادامه روند کار برگزار خواهد شد ابراز امیدواری کرد تا پایان سال ۹۷ کار مقاوم سازی پل معلق به اتمام برسد .

  در پایان بعد از اتمام جلسه اعضای شورای اسلامی شهر آمل باتفاق شهردار از وضعیت کنونی قسمت های مختلف پل معلق بازدید کردند .

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "رییس کمیسیون فنی شورای اسلامی شهر آمل:باید هویت تاریخی شهربا مرمت وبهشازی پل معلق حفظ شود"