امروز سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۵:۴۹ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۲:۳۸ | کد خبر : 57033 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • درباره سکته مغزی چه می دانید؟

 • دسته بندی مطلب : یادداشت | تعداد بازدیدها : نفر
 • معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره سکته مغزی و علل حادث شدن آن توضیحاتی ارائه داد.

  روحانی زاده در جمع خبرنگاران معاون با بیان اینکه افراد سیگاری دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته مغزی هستند، گفت: سیگار کشیدن رگ های خونی، فشار خون را افزایش می‌دهد و سبب تسریع گرفتگی عروق می شود.

  روحانی زاده علت اصلی سکته های مغزی را داشتن سبک زندگی نادرست برشمرد و افزود: بی تحرکی، تغذیه ی ناسالم و زندگی پر تنش و پر استرس روزمره خطر سکته ی مغزی را افزایش می دهد. 

  وی فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی، کلسترول خون بالا، تنگی عروق گردنی را شایع ترین عامل بروز سکته های مغزی دانست و گفت: علائم سکته مغزی به ‌صورت فلج عمومی بدن است، ولی مهم ترین علامت این اختلال، اختلال بینایی گذرا در یک یا هر دو چشم، اختلال در راه رفتن، درد و سوزش در یک طرف بدن است. 

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد: فشار و چربی خون بالا، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ارثی، سیگار  و چاقی عوامل موثر در افزایش ریسک سکته مغزی با بالارفتن سن است. 

  روحانی زاده سن بیمار را از جمله عوامل خطرساز سکته مغزی دانست و افزود: خطر سکته مغزی به دلیل بالا رفتن سن و  پیری رگ‌های مغز نسبت به دوره جوانی افزایش می یابد. 

  وی به اجرای برنامه ملی درمان پیشرفته سکته های مغزی در طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: این طرح به صورت شبانه روز در ۵۵ بیمارستان و ۲۵ شهر کشور صورت می گیرد. 

  معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران بابیان اینکه ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد براثر سکته مغزی جان خود را از دست می دهند، ادامه داد: ۶۰ تا ۷۰ درصد بیماران با درمان مناسب می‌توانند زندگی مستقل داشته باشند.

  روحانی زاده با بیان اینکه ۸۰ درصد سکته های مغزی بر اثر لخته خون به وجود می آید، افزود: بر اساس مطالعات انجام شده  روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در کشورمان دچار سکته مغزی می‌شوند. 

  وی با بیان اینکه عدم فعالیت ورزشی و اضافه وزن خطر سکته‌مغزی را افزایش می دهد، اظهار کرد: سکته مغزی به دلیل تنگی و انسداد در رگ های خون رساننده به مغز و بروز خونریزی در اثر آسیب عروقی در مغز اتفاق می افتد. 

  وی سکته مغزی را دومین علت مرگ و میر در دنیا دانست و گفت: سکته مغزی به عنوان نخستین عامل از کارافتادگی در دنیا می تواند باعث از دست رفتن عملکرد مغز شود. 

  معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران با تاکید بر اقدامات اورژانسی در صورت سکته مغزی، گفت: اگر اقدامات درمانی در ۴ ساعت اولیه صورت گیرد بیش از  ۳۰ درصد بیماران بدون ایجاد عوارض و ناتوانی، بهبودی کامل خواهند یافت. /ایسنا

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "درباره سکته مغزی چه می دانید؟"