امروز دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۰:۳۱ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۳:۴۱ | کد خبر : 56474 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • امسال شاهد بودیم که در بخش لاریجان توجه ویژه به عید غدیر شده است

 • دسته بندی مطلب : سیاسی , نمازجمعه شهرستان | تعداد بازدیدها : نفر
 • خطبه اول:
  الحمد للّه ربّ العالمین أحمده و أشکره و أستعینه و أستغفره و أتوکّل علیه و أصلّی و أسلّم علی حبیبه  و نجیبه  و خیرته فی خلقه حافظ سرّه  و مبلّغ رسالاته بشیر رحمته و نذیرنقمته سیّدنا و نبیّنا  و حبیب قلوبنا أبی‌القاسم المصطفی محمّد و علی ءاله الأطیبین الأطهرین و صحبه المنتجبین  و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.
  قالَ الله العَظیم فِی القُرآنِ الکَریم : 
  « وَ  إِذا  سَأَلَکَ  عِبادی  عَنِّی فَإِنِّی قَریبٌ أُجیبُ دَعْوَهَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْیَسْتَجیبُوا لی وَ لْیُؤْمِنُوا بی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ » بقره/۱۸۶
  ترجمه: 
  هنگامی که بندگانم از تو درباره من بپرسند [ بگو: ] یقیناً من نزدیکم ، دعای دعا کننده را زمانی که مرا بخواند اجابت می کنم پس باید دعوتم را بپذیرند و  به من ایمان آورند تا  به حقّ  و  حقیقت  راه  یابند  و  به  مقصد اعلی  برسند.
  اوصیکُم یَا عِبادَالله وَ نَفسی بِتَقوَی الله و نَظمَ اَمرکُم. 
  همه شما نمازگزاران جمعه و خودم را توصیه می کنم به رعایت تقوای الهی و دوری از معاصی  و گناهان.
  خدای متعال در آیه ۱۶ مبارکه سوره تغابن در رابطه با تقوا می فرماید : ای بندگان من به هر مقدار که می توانید تقوا را در زندگی خود رعایت کنید  در راه خدا  انفاق کنید و اوامر الهی را اطاعت کنید ، اینها برای شما بهتر است ! پس بندگان خدا إتقوا الله…
  یکی از دلایل فرستاده شدن أنبیا بسوی مردم تبیین معمار هستی بنام “الله” بود که مردم دچار انحراف نشوند! ۹۹% از مردم در باطن خود می دانند که این هستی و کتاب آفرینش که قطعا صاحب علم و قدرت  و نظام و آگاهی و دانش است سازنده ای دارد ، اما در بیانِ نام این معمار و مهندس گرفتار شدند. اگر شما از اول سوره مبارکه حمد تا سوره والنّاس را دقت کرده باشید قرآن در مقام إثبات خدا نبوده است و هیچ آیه ای هم خدا را إثبات نمی کند که مثلا بگوید عَالَم خدا دارد! بلکه قرآن آنهایی را که در مصداق خدا دچار انحراف شده اند معالجه می کند. لذا هیچ پیغمبری برای مردم تشکیل جلسه نداده اند و نگفتند که ما میخواهیم برای شما ثابت کنیم عالَم خدایی دارد. أَفِی اللَّهِ شَکٌّ ؟ اصلا برای وجود خدا که سازنده هستی است شکی وجود دارد که نیاز به دلیل باشد؟ ولی وقتی که انبیا أسما و جلال و جمال و کمال و رحمت و محبت او را بیان کردند تمام بتها از بتخانه دل ریخته می شود و خانه توحید بر پا می گردد.
   آنی تو که حال دل نالان دانی
  احوال دل شکسته بالان دانی
  گر خوانمت از سینه سوزان شنوی
  ور دم نزنم زبان لالان دانی!
  تو که زبان و ناله همه را درک می کنی و بنا نداری که ناله ای را بی جواب بگذاری!
  خدا در قرآن فرمود: وقتی فرعون بد مستی کرد بلای عجیبی به زندگی او انداختم که هرچی آب خوردن داشتند تبدیل به خون کردم! اما همان آب برای مؤمنینِ کنار موسی (ع) آب سالم بود و میخوردند. هزاران قورباغه تو زندگی او و تو اتاقها روی طاقچه ها و لباس و شانه ها، زیر و روی صندلیها و تمام زندگی آنها پُر شده بود! تمام تُشک ها و لحافها و لباسها و موهاشون را از شِپِش پُر کرده بودم! مگر آدم در آن زمان که مواد شِپِش کُش نبود چقدر میتوانست شِپش از بین ببرد؟! اول آیات سوره قصص درباره فرعون می گوید: « إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلا فِی الأَرْضِ وَ جَعَلَ أَهْلَهَا شِیَعًا یَسْتَضْعِفُ طَائِفَهً مِّنْهُمْ یُذَبِّحُ أَبْنَاءَ هُمْ وَ یَسْتَحْیِی نِسَاء هُمْ إِنَّهُ کَانَ مِنَ الْمُفْسِدِینَ »
  فرعون در سرزمین [مصر] سر برافراشت و مردم آن را طبقه طبقه ساخت طبقه‏ اى از آنان را زبون مى‏ داشت پسرانشان را سر مى ‏برید و زنانشان را [براى بهره‏ کشى] زنده بر جاى مى‏ گذاشت که وى از فسادکاران بود.
  بعد فرستاد به دنبال موسی گفت: با عهدی که با خدای خودت داری به پروردگارت بگو این آبهای خون شده را بحالت اول برگردان و کاری کنه این قورباغه ها و شِپِش ها از زندگیهامون برن بیرون، ما به تو ایمان می آوریم. البته دروغ میگفت ! ولی مضطر شده بود و خدا هم می دانست درخواست فرعون برای پاک شدن خون از آبها و رفتن قورباغه ها و شِپِش بود و ایمانی در کار نبود! اما بموسی گفت با عهدی که با پروردگارت داری این کار را بکن! موسی (ع) گفت: خدایا چه جوابی به فرعون بدهم ؟ خطاب رسید: ای موسی! چون فرعون دارد گدایی می کند تمام آبها را سالم کردم و امر کردم تمام قورباغه ها و شِپِش ها از شهر و زندگی فرعون بیرون بروند ! اصلا خدا جواب چه کسی را بنا هست که ندهد ؟ فرهنگ خدا جواب دادن است.
  وقتی تمام شد موسی گفت: من با تعهدی که با پروردگار داشتم درخواست تو را قبول کردم حالا تو هم خدا را قبول کن. گفت موسی! کُلّ این کارهایی که تو کردی جادوگری بود! اما باز خدا درخواستش را رد نکرد! ظرافت این آیات را دقت کنید خدا بنا هست جواب بدهد اما این جواب ، زمان مخصوص دارد و تو راه دارد می آید! تا ظرفِ جواب آماده نشود بدرد نمی خورد. گاهی زمان جوابها در عَالَمِ بعد است! و آدم فکر می کند خدا جواب انسان را نمیخواهد بدهد ولی وقتی کلید بهشت را به او عنایت می کند می گوید: چیزهایی که بخاطرش در دنیا گریه میکردی که بمن بده اگر به تو میدادم همه را باد هوا می کردی ! اما این بهشت دائم و همیشگی جبران آن نداده های من در دنیا باشد. روایت میگوید: وقتی انسان الطاف خدا را در آخرت می بیند بخدا عرض می کند: ای کاش یک پیرهن هم تو دنیا بمن نمیدادی!
  با این مقدمه ای که عرض شد راحتتر معنای این آیه را متوجه می شوید : «أَلا بِذِکرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ القُلُوبُ» که خدا میفرماید: با من بخودتان آرامش بدهید چون جای دیگر آرامش پیدا نمی شود ! قبلا گفتی اگر مغازه بگیرم دیگه راحت می شوم ! حالا که گرفتی ۳۰ تا گرفتاری پشت سرش آمد ! گفتی دختر مورد علاقه ام را بگیرم راحت می شوم ! دیدی که زن گرفتی بعدش دچار بیمارستان و زایمان و گوش درد و دل درد بچه شدی ! فکر می کردی آرامش و خوشیِ تو زن گرفتن هست ؟! به هر نعمتی که خودت را وصل کنی ۶  تا درد از توش در میاد ! تنها جایی که درد وجود ندارد و هیچ إضطراب و ترسی از توش در نمیاد یاد خداست ! یادت هست چقدر غذای خوشمزه خوردی و گفتی عجب کیفی داشت ؟ ولی آخرش از توی آن غذای خوشمزه قندِ خون و تری گلیسیرید و سنگ کُلیه و پیچ و تب روده در آمد ، رنج گلو و پوسیدگی دندان در آمد ! مگر نگفتی عجب کیفی کردم ؟ خودِ پروردگار می فرماید: بعضی از چیزها را من اصلا خلق نکردم و نیست ولی ملت دارند دنبالش می دوند ! خوشی فقط کنارِ منِ خداست تو رفتی سراغ قلدرها ؟ لا ظِلَّ إِلا ظِلُّ الله.. فقط سایه خدا آرام بخش است بقیه همش دروغ است ! وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادی عَنِّی فَإِنِّی قَریبٌ .. یا رسول الله ! اگر بندگانم آدرس مرا از تو خواستند بگو من کنار شما هستم و بموقع جواب بندگانم را در زمان خاصش میدهم.
  خطبه دوم:
  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرحیم. الحمدلله رب العالمین و العاقبه لاهل التقوی و الیقین والصلوه والسلام علی اشرف الانبیاء والمرسلین حبیب اله العالمین ابی القاسم محمد، صلی الله علیه و آله و سلم وعلیءاله الأطیبین الأطهرین المنتجبین.
  اَللّهُمَّ وَ صَلِّ عَلی عَلیّ اَمیرِالْمُوْمِنینَ وَ وَصِیِّ رَسوُلِ رَبِّ الْعالَمینَ  آیَتِکَ الْکُبْری وَالنَّباءِ الْعَظیمِ وَ صَلِّ عَلَی الصِّدّیقَهِ الطّاهِرَهِ فاطِمَهَ سَیِّدَهِ نِسآءِ الْعالَمینَ وَ صَلِّ عَلی سِبْطَیِ الرَّحْمَهِ وَ اِمامَیِ الْهُدی الْحَسَنِ وَالْحُسَیْنِ سَیِّدَیْ شَبابِ اَهْلِ الْجَّنَهِ وَ صَلِّ عَلی اَئِمَّهِ الْمُسْلِمینَ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ وَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَ عَلِیِّ بْنِ مُوسی وَ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِی وَ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ وَالْحَسَنِ بْنِ عَلِی وَالْخَلَفِ الْهادی الْمَهْدِیِّ حُجَجِکَ عَلی عِبادِکَ وَ اُمَناَّئِکَ فی بِلادِکَ.
  دعای فرج…
  اوصیکُم یَا عِبادَالله وَ نَفسی بِتَقوَی الله و نَظمَ اَمرکُم.
  با درود و سلام بی پایان به روح معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران و دو فرزند گرانقدرش ، جمیع مؤمنین و مؤمنات ، علما ، صلحا ، شهدای انقلاب ، شهیدانِ ۸ سال دفاع مقدس ، شهدای گمنام ، شهدای مدافع حرم و علی الخصوص  ۳۵۶ شهید خونین بال بخش لاریجان  و با آرزوی طول عمر با عزت همراه با صحت و سلامتی برای مقام عظمای ولایت در این خطبه دوم ، خودم و همه شما را توصیه می کنم به تقوای الهی و دوری از محرمات. 
  فضل بن شاذان از امام رضا (ع) نقل می کند : همانا خدای متعال در نماز جمعه دو خطبه قرار داده است برای اینکه نماز جمعه محل حضور عموم مؤمنین است . اُمرا و مدیران جامعه باید فرصتی پیدا کنند که مردم را موعظه نمایند تا آنها را به اطاعت الهی تشویق و از معصیت ها بترسانند و سعی کنند مردم را به مصلحت دین و دنیا آشنا و خبرهای عمومی منطقه را به مردم برسانند . به مردم بگوید که در چهارگوشه جهان اسلام چه می گذرد؟ باید مکانی وجود داشته باشد تا امیر و مدیر بتوانند تذکرات لازم را به مردم بدهد .
  أهمیت نمازجمعه در اسلام:
  عربی به محضر پیامبر (ص) آمد و گفت یا رسول الله ! من آماده رفتن برای حج شدم اما نتوانستم بروم آیا راهی هست که بتوانم از ثواب حج برخوردار شوم ؟ پیامبر (ص) فرمود: اگر می خواهی ثواب حج را برای خودت جبران کنی  به نماز جمعه برو که حج مساکین و فقرا است! امیدوارم که خدای متعال برکات نهفته در نماز جمعه را به یکایک شما نمازگزاران مرحمت بفرماید .
  مناسبتهای هفته را باختصار محضر شما نمازگزاران عزیز عرض می نمایم.
  از مناسبتها:
  تشکر از بر پا کنندگان جشن عید سعید غدیرخم:
  امسال شاهد بودیم که در بخش لاریجان توجه ویژه به عید غدیر شده است . در محافل دیگر هم جشن هایی شایسته بر پا شده و بنده خودم حضور داشتم که بسیار جای تشکر دارد.
  از مناسبتها:
  امروز جمعه ۲۴ ذی الحجه روز مباهله پیامبر اسلام (ص) با مسیحیان نجران است.
  ماه ذی الحجه مناسبت های بزرگی در خود دارد.  ۲۴ ماه ذی الحجه زمان نزول سه آیه از آیات برجسته در حق اهل بیت پیامبر (ص) است باید این آیات بیشتر در جامعه ما مرور شود و افراد و اشخاص به آن توجه داشته باشند . خداوند به عظمت اهل بیت (ع) اشاره کرده و آنها را به عنوان حبل ا… به جامعه اسلامی معرفی و در آیه تطهیر می فرماید : خدا اراده کرده است که شما اهل بیت (ع) عظمت پیدا کنید! از وقتی که این آیه نازل شد پیامبر (ص) تا شش ماه هر روز مقابل درب خانه حضرت زهرا (س) می آمدند و آیه تطهیر را تلاوت می فرمودند . زمانی که قرار بود پیامبر (ص) به مباهله برود تا صبح خواب به چشمان مسلمین نرفت که پیامبر (ص) با چه کسانی به مباهله خواهد رفت ؟ عده ای از مسیحیان نجران آمدند تا با پیامبر (ص) در ارتباط با حقانیت اسلام و دین مسیحیت با یکدیگر مباهله کنند تا دو گروه یکدیگر را لعنت کنند و یک گروه بماند و دیگری از بین برود! پیامبر (ص) فرمود: شما با اهل خود بیایید و من نیز با جان و اهل خود و هرکه را که بخواهم در مکانی معلوم حاضر خواهم کرد . در روز مباهله مردم پیامبر (ص) را دیدند که در یک طرف ایشان امام حسن (ع) و در طرف دیگر ایشان امام حسین (ع) و در یک طرف امیرالمومنین (ع) و در طرفی دیگر زهرای مرضیه (س) قرار گرفته اند . هنگامی که سپیده صبح دمید به حرکت در آمدند . این صحنه آنقدر با شکوه بود که وقتی مسیحیان نجران این صحنه را دیدند عقب نشستند و حاضر به مباهله با پیامبر (ص) نشدند . تعابیری که در این آیه آمده است نمودار عظمت اهل بیت پیامبر (ص) است . آیه دیگری که در حق اهل بیت (ع) نازل شد آیه ولایت بود . زمانی که این آیه نازل شد  همه معترف بودند که این آیه مربوط به امیرالمومنین (ع) است . 
  فقیری به مسجد آمد و از مردم تقاضای کمک کرد .  امیرالمومنین (ع) با اشاره از آن فرد خواست تا بیاید و انگشتر ایشان را از دستشان در بیاورد . امیرالمومنین انگشتر خود را در حالی که در حال نماز بود به فقیر بخشید و این آیه در حق ایشان نازل شد . در روز ۲۵ ذی الحجه سوره مبارکه « هل اتی » در حق اهل بیت پیامبر (ص) نازل شد . تمام این سوره نشان دهنده فضیلت اهل بیت پیامبر (ص) است . این آیه در  رابطه با نذر امیرالمومنین (ع) و زهرای مرضیه (س) در ارتباط با فرزندانشان نازل شده است . آنچه که در این رابطه صورت گرفت آنقدر با عظمت و ستودنی بود که خدای متعال این سوره را در حق ایشان نازل کرده است. لذا می ارزد در اینگونه اعیاد مخصوصا در عید غدیر تلاش های خود را برای گسترش عظمت فرهنگ اهل بیت (ع) بیشتر انجام بدهیم.
  از مناسبتها:
  ۲۵ شهریور روز خانواده و تکریم بازنشستگان را در پیش داریم.
  مسئله خانواده در صدر اهمیت ها قرار دارد ! خانواده کوچکترین بنیاد اجتماعی و جامعه از همین خانواده ها شکل گرفته است . شب که می شود تمام افراد از پدر و مادر و فرزندان به خانه پناه می برند ! در اسلام مقدس ترین بنا ، بنای خانواده است . ما باید بنای خانواده را گرامی بداریم . دشمنان درصدد هستند تا بنای خانوداه را با همه قداستش متلاشی کنند و آن را از بین ببرند و اجازه تشکیل خانواده جدید را به دختر و پسر ما ندهند و با عامل ماهواره این برنامه را به پیش می برند . ابراز تأسف دارم از اینکه بالای ۷۰ درصد از خانواده ها از شبکه های ماهواره ای استفاده می کنند ! برنامه های ماهواره ای می توانند خانواده های ما را از درون متلاشی کنند . مثلث عشق یکی از روش های تخریب خانواده ها توسط برنامه های این شبکه ها است ! زنِ خانواده با یک مرد دیگر و مرد خانواده با یک زن دیگر رابطه نامشروع برقرار می کند . دختر و پسر را هم به یکدیگر مشغول می کنند و به این طریق بنای خانواده را متلاشی می کنند! این آسیب بزرگی است که امروزه متوجه خانواده هاست و ما بسیار ساده از کنارشان عبور می کنیم ! آمار بالای طلاق نمونه ای از این آثار است. از پدرها و مادرها تقاضا دارم که به فرزندان و به ویژه به دختران خود توجه بیشتری داشته باشند .   
  از مناسبتها:
  ۳۱ شهریور ماه یعنی جمعه آینده مصادف با آغاز ماه محرم الحرام می باشد . امام رضا (ع) در آغاز ماه محرم به دعبل خزاعی فرمود: در ماه محرم مجالس عزای جدمان امام حسین (ع) را به خوبی برگزار کنید . در میان تمام مجالس عالم هیچ مجلسی با عظمت تر از مجلس سیدالشهداء (ع) نیست . پس بر جدم حسین (ع) گریه کنید و از اموال و دارایی خود در راه مجالس جدم امام حسین (ع) هزینه کنید که این هزینه ها برکات بسیاری دارد . در مجالس جدم مداحی و نوحه سرایی برپا کنید و قرائت زیارت عاشورا داشته باشید . در روایت آمده است که زیارت عاشورا تنها زیارت نامه ای است که از آسمان و از ناحیه خدای متعال نازل شده است . همچنین امام رضا (ع) فرمودند که برای مهر و تسبیح و شفای خود از تربت جدم امام حسین (ع) استفاده کنید . همه فقها خوردن هر نوع گل و خاک را حرام می دانند اما تنها یک خاک است که خوردن آن برای شفا حلال است و آن خاک تربت سیدالشهداء (ع) است . حضرت (ع) فرمودند که در ماه محرم هنگام نوشیدن آب جدم اباعبدا…الحسین (ع) را به یاد آورید . در ماه محرم به کربلا بروید . کربلا تنها سرزمینی است که تمام انبیای الهی قبل از به شهادت رسیدن امام حسین (ع) آن سرزمین را زیارت کرده اند . با سیاه پوشیدن و نسب عَلَمِ سیاه بر سر در خانه و مغازه نیز می توان نماد عزاداری و مصیبت زده بودن خود را نشان داد . برخی می پرسند که آیا ما در صدر اسلام برای اقامه عزا سیاه پوشیدن داشته ایم ؟ در پاسخ باید گفت که بله  حضرت فاطمه (س) برای شهدای احد و حمزه سیدالشهداء (ع) سیاه پوش شدند . اطعام دهی در راه امام حسین (ع) نیز یکی دیگر از سفارشات امام رضا (ع) در ماه محرم است .

  رهبر معظم انقلاب فرمودند که انسان عزادار باید در ابتدا معرفت و شناخت خود را نسبت به ابعاد و زوایای گوناگون تاریخ تشیع افزایش دهد. به فرموده ایشان ما باید در حادثه عاشورا چهار چیز را مد نظر قرار بدهیم . اول شناخت فلسفه ی قیام آن حضرت (ع) است . دوم دریافت پیام های عاشورا است . سوم آموختن درس از مکتب عاشورای حسینی (ع) است و چهارم عبرت آموزی از این جریان است . 

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "امسال شاهد بودیم که در بخش لاریجان توجه ویژه به عید غدیر شده است"