امروز یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ و ساعت ۲۱:۵۹ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۲۱:۱۵ | کد خبر : 56085 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

 • دسته بندی مطلب : اسلاید , سیاسی | تعداد بازدیدها : نفر
 • حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند.

  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله منصوب کردند.

  متن حکم رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرّحمن الرّحیم

  خداوند علیم و قدیر را سپاس می‌گویم که با کمک و هدایت خود، مجمع تشخیص مصلحت را بر ادای وظائف خطیر آن موفق فرمود و این نهاد قانونی در بیش از ربع قرن توانست نقشی اثرگذار در اداره‌ی کشور داشته باشد. لازم می‌دانم از همه‌ی اعضاء و کارگزاران این نهاد تشکر کنم و یاد درگذشتگان این مجموعه را گرامی بدارم، مخصوصاً جناب آقای هاشمی رفسنجانی که از استوانه‌های سیاسی کشور بودند و سال‌ها مسئولیت سنگین ریاست این مجمع را برعهده داشتند، و نیز جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای طبسی و جناب آقای عسگراولادی و جناب دکتر حسن حبیبی رحمه‌الله‌علیهم.

  اکنون با آغاز دوره‌ی جدید این نهاد، به حکم تجربه‌های ارزنده‌ی موجود، تغییراتی در ساختار و محتوا ضروری می‌نماید که عمدتاً عبارت است از:
  – سامان بخشیدن به مجموعه‌ی سیاست‌های کلّی و بازنگری در عناوین و نیز در فرآیند تعیین و تنظیم آن.
  – سامان بخشیدن به مسأله‌ی نظارت بر اجرای سیاست‌ها.
  – سازوکار لازم برای ارزیابی کارآمدی و اثربخشی سیاست‌ها.
  – ایجاد انسجام کامل در ساختار تشکیلاتی و مدیریتی و تمرکز برنامه‌ها بر اساس آئین‌نامه‌ی مصوّب.
  – چابک‌سازی تشکیلات و حذف بخش‌های موازی و غیر ضرور.

  به جز اینها تغییرات اصلاحی دیگری نیز در خلال کار و در سایه‌ی دقّت نظر دست‌اندرکاران و انعطاف‌پذیری تشکیلات، لازم خواهد نمود و به کار گرفته خواهد شد انشاءالله.

  با عنایت به آنچه گفته شد آیت الله آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی را به ریاست و جناب آقای دکتر محسن رضائی را به دبیری مجمع تشخیص مصلحت و اشخاص حقوقی و حقیقی نامبرده در زیر را به عضویت آن در دوره‌ی پنج‌ساله‌ی جدید منصوب می‌کنم:

  رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

  اشخاص حقوقی:
  الف) رؤسای محترم سه قوه

  رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

  ب) فقهای معزّز شورای نگهبان

  رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند
  ج) رئیس ستاد کل نیروهای مسلّح

  رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

  د) دبیر شورایعالی امنیت ملّی

  رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

  ه) وزیر یا رئیس دستگاهی که موضوع مورد بحث، به آن دستگاه مربوط است
  و) رئیس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی

  اشخاص حقیقی:
  آیات و حجج اسلام:
  آقای حاج سیّدمحمود هاشمی شاهرودی، آقای حاج شیخ احمد جنتی، آقای امینی نجف‌آبادی، آقای موحدی کرمانی، آقای ناطق نوری، آقای حاج شیخ حسن صانعی، آقای محسنی اژه‌ای، آقای مجتهد شبستری، آقای سیّدابراهیم رئیسی، آقای درّی نجف‌آبادی، آقای محمّدی‌عراقی، آقای مجید انصاری، آقای مصباحی‌مقدم.

  رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

  و حضرات:
  آقای غلامرضا آقازاده، آقای علی آقامحمّدی، آقای محمود احمدی‌نژاد، آقای محمّدجواد ایروانی، آقای محمّدرضا باهنر، آقای احمد توکّلی، آقای سعید جلیلی، آقای غلامعلی حدّادعادل، آقای داود دانش‌جعفری، آقای پرویز داودی، آقای محسن رضائی، آقای سیّدمحمد صدر، آقای محمّدحسین صفارهرندی، آقای محمّدرضا عارف، آقای محمّد فروزنده، آقای سیّدحسن فیروزآبادی، آقای محمّدباقر قالیباف، آقای حسین محمّدی، آقای حسین مظفّر، آقای سیّدمصطفی میرسلیم، آقای سیّدمحمّد میرمحمّدی، آقای سیّدمرتضی نبوی، آقای علی‌اکبر ولایتی، آقای صادق واعظ‌زاده، آقای احمد وحیدی.

     رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدندرئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند

  حضرات آقایان را به حضور و اتقان و دقّت در تشخیص مصلحت و نیز به صلاح و سداد و انصاف دعوت میکنم و توفیق و هدایت الهی را برای خود و آنان مسألت می‌نمایم. نکات یاد شده در پیوست این حکم لازم است مورد توجه قرار گیرد.

  سیّدعلی خامنه‌ای
  ۲۳ مرداد ۹۶

   

  چه کسانی اعضای جدید مجمع هستند؟

  بیوگرافی کوتاهی از اعضای جدید مجمع به شرح زیر است:

  * آیت‌الله محسن مجتهد شبستری:

  او امام جمعهٔ سابق تبریز و نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی بود. وی در خرداد ماه سال جاری در آخرین خطبه‌ نماز جمعه خود اعلام کرد که  به علت کهولت سن از مقام معظم رهبری خواسته تا کناره‌گیری از مسئولیتش به توصیه پزشکان را بپذیرند.

  * سید ابراهیم رئیسی:

  سید ابراهیم رئیسی؛ دومین متولی آستان قدس رضوی، کاندیدای اصولگرای دوازدهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری و دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت است. او پیش از این دادستان تهران از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ بود . از آن سال تا ۱۳۸۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و پس از آن ده سال معاون اول قوه قضاییه بود و سپس از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ دادستان کل کشور بود. پس از فوت واعظ طبسی یکی از اعضای فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۹۴ با حکم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شده است.

  * محمدباقر قالیاف:

  شهردار فعلی تهران که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته یکی از کاندیدهای جریان اصولگرا بود نیز به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمده است. او در سابقه فعالیت‌های خود فرمانده قرار گاه سازندگی خاتم‌الانبیا، نیروی هوایی سپاه پاسداران و نیروی انتظامی را بر عهده داشته است. قالیباف از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده و همچنین در چهار دوره از انتخابات‌های ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴،۱۳۸۸،۱۳۹۰ و ۱۳۹۲ به عنوان کاندیدا حضور داشته است.

  * احمد توکلی:

  او نماینده اصولگرای دوره اول نماینده مردم بهشهر،و نماینده دور هفتم، هشتم و نهم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است. توکلی سخنگوی دولت محمدعلی رجایی و وزیر کار و امور اجتماعی کابینه اول میرحسین موسوی است. توکلی همچنین در رقابت‌های نهمین دور از انتخابات ریاست جمهوری کاندید شد اما به نفع قالیباف کنار رفت.  

  * سید محمد صدر:

  صدر دیپلمات باسابقه ایرانی، مشاور سابق سید محمد خاتمی و مشاور ارشد ظریف، وزیر امور خارجه است. او از زمان دولت شهید رجاییبه عنوان مدیرکل امور اروپا – آمریکای وزارت‌خارجه وارد وزارت امور خارجه شد. از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸ معاون سیاسی وزیر کشور بود و سپس در دولت خاتمی معاون عربی – آفریقای وزارت‌ خارجه شد. صدر از اعضای مؤسس جبهه مشارکت ایران اسلامی است.

  * سید محمد میر محمدی:

  میر محمدی استاندار یزد است. او دارای  سابقه حضور در مناصب مدیریتی دولتی و سابقه اجرایی در زمینه منابع طبیعی است که در دولت نخست حسن روحانی به عنوان استاندار انتخاب شد.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی؛ رئیس، دبیر و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند"