امروز پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۸:۰۸ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۳:۰۹ | کد خبر : 55971 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • به بهانه ۱۷ امرداد/مسئولین صدای حقیقی خبرنگاران را بشنوند

 • دسته بندی مطلب : اسلاید , یادداشت | تعداد بازدیدها : نفر
 • هفدهمین روز مرداد در حالی به نام خبرنگاران گره‌خورده است که هنوز بسیاری از مسئولان، سازمان‌ها و نهادهای ایران خبرنگار را به‌عنوان رکن اساسی جامعه نپذیرفته‌اند.

  در تقویم شمسی ۱۷ امرداد به‎خاطر شهادت محمود صارمی شهید عرصه خبر به‎عنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است. شهید محمود صارمی خبرنگار ایرانی و مسئول دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف بود که در سال ۱۳۷۷ در جریان کشتار دیپلمات های ایرانی در مزار شریف کشته شد و شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این رخداد، ۱۷ مرداد ماه را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

  بسیاری از مسئولیان ایران در عمل اعتقادی به فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران ندارند و در غیاب این طرز تفکر، این توقع را دارند آگهی‌ها و تبلیغات کلامی آن‌ها به‌جای خبر در اختیار مخاطبان قرار گیرد.

  خبرنگار هر چند واژه آشنا برای همه است اما هنوز بسیاری از مردم مرارت ها و دشواری های این شغل پرمخاطره را نمی دانند. خبرنگار و روزنامه نگار با خلق بهترین آثار و واژه ها در تلاش است درد و مشکلات همه مردم را بازگو کند اما وقتی که به مشکلات خود می رسد چیزی نمی نویسد. خبرنگاران همواره در بحران ها در کنار نیروهای امدادی به عنوان نخستین افراد حاضر می شوند.

  اخبار و اطلاعاتی که آنان از این حوادث منتشر می کنند در توزیع کمک رسانی و امدادی نقش بسزایی ایفا می کنند. در دنیای کنونی این خبرنگاران رسانه ها هستند که با تیزهوشی ودقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند. آن ها، از یک طرف درد دل مردم را می شنوند و به مقامات بالا انتقال می دهند، و از سوی دیگر، پاسخ های مسئولان را به آگاهی مردم می رسانند. نقد عملکرد خوب یا بد حاکمان در رسانه ها، از دیگر وظایف خبرنگاران است که به بالندگی نظام و نیز پاسخگو بودن مسئولان یاری می رساند. آنان در این راه حتی زخمی و کشته هم می شوند.

  درگیری با خبرنگاران در رزومه کاری بسیاری از مسئولان ایرانی درج شده است. وقتی از چرایی مؤثر نبودن رسانه‌های ایران در جامعه سؤال به میان می‌آید، مسئله رو رکن اصلی که همانا چگونگی برخورد مسئولان با رسانه‌هاست، به‌هیچ‌روی موردبررسی قرار نمی‌گیرد.

  این اتفاق در کنار ضعف اقتصاد نشر سبب شده است رسانه‌های ایرانی در بسیاری از موارد تهی از اطلاعات موردنیاز و همچنین مفید به فایده در جامعه شوند و درنتیجه مشکلات متعددی بروز کند.

  به‌عبارت‌دیگر، بسیاری از رسانه‌ها به‌جای آنکه اخباری برای مردم تولید کنند و صدای مردم را به گوش مسئولان برسانند، منافع کوتاه‌مدت خود را مدنظر قرار می‌دهند و به رسانه‌ای برای رساندن صدای مسئولان، نه به مردم که به دیگر مسئولان تبدیل می‌شوند و همین امر زمینه را برای بروز مشکلات متعددی مهیا می‌کند.

   در این شرایط رسانه‌های ایرانی به رسانه‌های برای رساندن صدای بخش‌های مختلف با یکدیگر بدل می‌شوند و این مسئله خود سبب می‌شود بحرانی جدی در عرصه اطلاع‌رسانی ایجاد شود. ضعف اقتصاد نشر در این حوزه می‌تواند ریشه در تعیین جامعه هدف نیز داشته باشد. هرچند پولی که زا دستگاه‌های دولتی سرازیر جامعه می‌شود، انتخاب اول برخی رسانه‌هاست اما درامد تضمین‌شده‌ای نیست و در نتیجه با رفت‌وآمد افراد و دولت‌ها، اولویت‌ها و حمایت‌ها از رسانه‌ها نیز تغییر می‌کند که این امر موقعیت و امنیت شغلی خبرنگاران، این فعالان عرصه آگاهی را به خطر می‌اندازد.

   شاید بهتر باشد روزی را روز خبرنگار بدانیم که صاحبان قدرت و حائزان مسئولیت، خبرنگاران را جدی گرفته و به‌جای تلاش برای تأمین کوتاه‌مدت منافع مالی رسانه‌ها، به صدای راستین خبرنگارانی گوش دهند که از درد جامعه و اولویت‌ها گزارش می‌دهند.

  بدون تردید هرروز، روز خبرنگار است اگر بپذیریم که خبرنگاران، پاسداران سنگر آزادی و اطلاع‌رسانی در جامعه هستند. بی‌شک اصلاح نگاه به خبرنگاران، اصلاح وضعیت اقتصاد نشر در این حوزه را در پی خواهد داشت. در این حالت رسانه‌ها نیز به‌جای تبدیل‌شدن به تریبونی برای مسئولان، به کارکرد اصلی خود بازمی‌گردند و به محلی برای انعکاس خواسته‌ها و اولویت‌های مردمی تبدیل خواهند شد./عیسی ملکشاهی مدیر مسئول پایگاه خبری کرات آملی

   

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "به بهانه ۱۷ امرداد/مسئولین صدای حقیقی خبرنگاران را بشنوند"