امروز پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۸:۱۴ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۱:۰۳ | کد خبر : 55043 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • مویه ای برای هیرکان: ماجرای مرگ پر ابهام هیرکان چیست؟

 • دسته بندی مطلب : گزارش | تعداد بازدیدها : نفر
 • روزنامه آفتاب‌یزد در گزارشی به موضوع مرگ هیرکان توله پلنگی که شهریور پارسال در پارک ملی گلستان رها شده بود اشاره و از انتشار اخبار ضد و نقیض در این مورد انتقاد کرد.

  مرگ هیرکان پس از رهاسازی حالا تبدیل به نکته مهمی در کارنامه محیط ‌زیستی دولت یازدهم شده است.
  کارنامه‌ای که نمای رضایت‌بخشی دارد اما در صورت صحت پنهان‌کاری ۹ ماهه مرگ هیرکان توسط مدیران، سازمان حفاظت محیط‌ زیست با آزمون سختی روبه‌رو شده است.
  نشست خبری پرُابهام
  یک روز پیش از افشای مرگ هیرکان، مدیرکل محیط‌زیست استان گلستان نشست خبری برگزار کرد. نشستی خبری که نه تنها از ابهامات مرگ این گونه ارزشمند و محل دقیق و وضعیت لاشه کم نکرد که بر ابهامات افزود.
  تنها خبر قطعی مدیرکل برای رسانه‌ها این بود که هیرکان قطعا زنده نیست! خبری که حداقل زمزمه‌هایش از اواخر فروردین در خبرها شنیده می‌شد و بالاخره یک روز پیش از نشست خبری مدیرکل با انتشار تصاویر گردنبند ردیابش تایید شده بود.
  مهاجر در این نشست خبری گفت: تعیین زمان مرگ پس از حضور کارشناسان بین‌المللی و موسسه تولیدکننده قلاده که پایان خرداد به ایران می‌آیند، اعلام می‌شود. با نصب سیستم ردیاب به نرم‌افزار و تجزیه و تحلیل داده‌ها علت مرگ هیرکان و زمان آن اعلام خواهد شد.
  مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست گلستان اضافه کرد: اینکه عده‌ای اعلام می‌کنند هیرکان تنها ۳۵ روز زنده بوده کذب است و بیشتر جوسازی و غوغاسازی برای انتخاب هیئت دولت است. سایت سازمان تحویل پلنگ به باغ‌وحش نیست و به زودی و پس از اعلام زمان و دلیل مرگ هیرکان، ورکان (پلنگ نر) هم در زیستگاه خودش رهاسازی می‌شود. لاشه هیرکان پیدا نشده و در حالی محیط‌زیست گلستان را متهم به پنهان‌کاری می‌کنند که ما با نصب قلاده از همان ابتدا قصدمان شفاف‌سازی بوده است.
  اظهارات مهاجر دو نکته تازه‌ای داشت، او هیچ اشاره‌ای به محل پیداکردن گردنبند ردیاب نکرده و مدعی شده که هنوز لاشه هیرکان پیدا نشده است.
  مرور اخبار اما نشان می‌دهد، سید مجتبی حسینی، معاون محیط طبیعی اداره کل محیط‌زیست گلستان تنها سه روز پیش از این نشست در پاسخ به ادعای مرگ هیرکان گفته بود: ردیاب و فرستنده به‌گونه‌ای طراحی‌شده که به‌محض تلف‌شدن حیوان سیگنالی تحت عنوان سیگنال مرگ ارسال می‌کند که خوشبختانه تاکنون چنین پیامی از ردیاب نصب‌شده بر گردن هیرکان دریافت نشده است.
  او به علاقه‌مندان و دغدغه‌داران فضای مجازی هم اطمینان خاطر داده بود که به‌محض دریافت چنین علامتی، آنان نخستین کسانی خواهند بود که از آن باخبر خواهند شد.
  ۹ ماه پنهان‌کاری دروغ یا واقعیت؟
  درحالی مدیرکل گلستان در نشست خبری خود مرگ هیرکان، ۳۵ روز پس از رهاسازی را رد کرده است که از همان ابتدای قطعیت یافتن مرگ هیرکان به این موضوع اشاره شده است.
  موضوعی که حالا در خبری به نقل از منابع آگاه پس از این نشست خبری نیز تاکید شده. این منبع آگاه به مهر گفته است: «سیگنال مرگ درست در همان تاریخ مورد بحث یعنی ۳۵ روز بعد از رهاسازی ارسال شده و تمام داده‌های آن نیز موجود است.
  این داده‌ها در اختیار حراست و بازرسی سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز قرار گرفته و در واقع ریاست سازمان به اداره کل استان گلستان مهلت داده بود در این نشست خبری واقعیت را اعلام کرده و حسن‌نیت خود را ثابت کنند؛ اتفاقی که در عمل رخ نداده است.
  این منبع آگاه تاکید کرده در آغاز هفته آینده مدارک بیشتری هم درباره این پرونده ارائه خواهد شد و با توجه به اینکه اداره کل محیط‌زیست گلستان از فرصت فراهم شده برای اثبات حسن‌نیت خود بهره نبرده، قطعاً سازمان طی هفته آینده با مسئولان این اداره کل و خاطیان پرونده هیرکان برخورد قانونی و قاطع خواهد کرد.
  سازمان چه خواهد کرد
  مرگ هیرکان حالا موضوع مهمی برای دوستداران و فعالان محیط‌زیست است تا شفافیت سازمان و صداقت مسئولان مشخص شود. در حالی که اخبار تایید نشده بر مرگ این گونه یک ماه پس از آزادسازی تاکید دارند که مسئولان هنوز پاسخ بسیاری از سوال‌ها را نداده‌اند. گردنبند ردیاب هیرکان و لاشه آن کجاست. چه زمانی گردنبند سینگال مرگ را ارسال کرده است. چرا پس از رسانه‌ای شدن موضوع، مدیرکل در نشست خبری، مرگ هیرکان را تایید کرده است در حالی که شایعه‌های مرگ هیرکان از اوایل سال ۹۶ قوت گرفته بود.
  یک روز پس از انتشار خبر مرگ هیرکان طی خبری اعلام شد که بازرسی سازمان حفاظت محیط‌زیست این موضوع را دنبال خواهد کرد. از سوی دیگر علی تیموری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست طی دو روز آینده نتیجه بررسی‌ها در خصوص مرگ هیرکان را اعلام می‌کند.
  وی با اشاره به خبرهای متناقضی که این روزها در فضای مجازی مبنی بر اینکه هیرکان تلف شده است، گفت: ردیاب و دستگاه کنترلی که پلنگ را ردیابی می‌کرد هر دو در اختیار اداره کل محیط‌زیست استان گلستان بوده است. در چند روز اخیر خبرهای متناقض و مختلفی از اشخاص مختلف و از مسئولان اداره کل محیط‌زیست استان گلستان مبنی بر تلف‌شدن هیرکان انتشار پیدا کرده که این موضوع مورد دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار گرفته است و تا دو روز آینده نتیجه بررسی‌ها در خصوص مرگ هیرکان و زمان مرگ او اعلام می‌شود.
  وی ادامه داد: هنوز مشخص نیست چه اتفاقی بر سر این پلنگ آمده است، اما ما واقعاً باید این نکته را بدانیم که آنچه نیت و هدف سازمان محیط‌زیست است فرقی نمی‌کند چه کسی، در چه مسئولیت و در چه جایگاهی در سازمان حفاظت محیط‌زیست در سطح استان‌هاست و باید آنچه اتفاق افتاده درست به مردم اطلاع‌رسانی شود.
  برخورد خواهیم کرد
  مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه صحبت‌های ضد و نقیضی در مورد این پلنگ وجود دارد، اظهارکرد: بخشی از افراد اعتقاد دارند پلنگ بعد از ۳۵ روز که در طبیعت رها شده بود تلف شده و ردیاب آن روشن بوده و لاشه آن توسط اداره کل محیط‌ زیست گلستان بعد از یک مدت زمان فریزکردن دفن شده است، اما برخی نیز بر این باورند اتفاقی که افتاده موضوع دیگری بوده به همین منظور واحد بازرسی محیط‌زیست این موضوع را برای رسیدگی کامل و اطلاع‌رسانی به مردم در دستورکار خود قرار داده است.
  آنچه اهمیت دارد این است که اگر سازمان حفاظت محیط‌زیست و واحد بازرسی به این نتیجه برسد که برخی از افراد و مسئولان اداره کل محیط‌زیست استان گلستان اخبار نادرست در اختیار مردم و رسانه‌ها قرارداده‌اند،
  طبق قانون از طریق هیئت تخلفات با آنها برخورد خواهد شد. این موضوعی است که مورد تاکید مدیران ارشد سازمان حفاظت محیط‌زیست است.
  با توجه به نشست خبری بی‌حاصل مدیرکل گلستان حالا باید منتظر ماند و دید که سازمان حفاظت محیط‌زیست چه واکنشی به این موضوع نشان می‌دهد و مستنداتی که واقعیت مرگ هیرکان را نشان می‌دهد کی منتشر خواهد شد.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "مویه ای برای هیرکان: ماجرای مرگ پر ابهام هیرکان چیست؟"