امروز پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۸:۱۵ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۳:۲۴ | کد خبر : 54962 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • ریزگردها در کمین لاریجان

 • دسته بندی مطلب : گزارش | تعداد بازدیدها : نفر
 • صبح با طلوع آفتاب و آغاز فعالیت معادن، به جای هوای تازه و زیبایی های طبیعی ناگهان غرش ریزش کوه و انبوهی از گردوغبار معادن در محور هراز نمایان می شود.

  در مسیر محور زیبای هراز، آنچه بیش از همه دوستداران طبیعت را آزار می دهد، انبوه معادنی است که هر روز یا به تعدادشان افزوده می شود و یا میزان برداشت اشان از طبیعت و دل کوه افزایش می یابد.

  صبح با طلوع آفتاب و آغاز فعالیت معادن، به جای هوای تازه و زیبایی های طبیعی ناگهان غرش ریزش کوه و انبوهی از گردوغبار معادن در محور هراز نمایان می شود.

  انبوه گردوغبار معادن در ساعات برداشت، محور هراز را می پوشاند و فضای نفس کشیدن را از اهالی منطقه و گردشگران می گیرد.

  رضا طاهری مدیرعامل انجمن دماوندکوه در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ معدن در حوزه بخش لاریجان وجود دارد که دستگاه سنگ شکن این معادن اغلب فاقد مجوز است.

  وی با بیان اینکه مشکل اساسی این معادن این است که معادن فاصله خود را با رودخانه هراز رعایت نمی کنند، می افزاید: به کارگیری برخی سنگ شکن ها، در کنار رودخانه یکی از معضلات است؛ عدم رعایت فاصله موجب می شود که شن هایی که شستشو داده می شود وارد رودخانه شده و املاح سنگینی وارد آب رودخانه شود.

  طاهری تصریح می کند: فاصله معادن از رودخانه حداقل باید ۱۵۰متر باشد تا املاح سنگین وارد رودخانه نشود.باید چاله های عمیق در معادن وجود داشته باشد تا در حوضچه هایی آب وارد شود و رودخانه را آلوده نکند.

  مدیرعامل انجمن دماوندکوه با اشاره به بخش دیگری از مشکل معادن در محور هراز می گوید: مجوز فعالیت های معدنی در لاریجان به تعداد کم بود اما در سال های اخیر سازمان صنعت و معدن تعداد معادن افزایش یافته و حدود ۱۳۵ تا ۱۴۰ مجوز معادن در این منطقه صادر شده است که عمدتا برخی بهره برداری نشده است.

  وی مشکل عمده فعالیت معادن در محور هراز را مشکل گردوغبار ناشی از فعالیت این معادن عنوان می کند: ریزگردهای ناشی از فعالیت معادن حتی از شیشه های بسته نیز عبور می کند و وارد ریه های تنفسی می شوند.

  طاهری با بیان اینکه رستوران دارها و ساکنین منطقه با فعالیت معادن دچار مشکلات می شوند؛ می افزاید: مشکلات ناشی از معادن را بارها اعلام کردیم و گفتیم که باید برداشت از کوه ها حدی داشته باشد که متاسفانه رعایت نمی شود، برداشت خاک بی رویه میزان گردوغبار را افزایش می دهد، از سویی کامیون هایی که این شن و ماسه ها را جابه جا می کنند بدون حفاظ و پوشش هستند که گردوغبار را در محور پراکنده می کنند.

  وی می افزاید: میزان تردد کامیون های حامل شن وماسه در این محور در هر روز به سه هزار کامیون می رسد، کامیون ها باید پوشش داشته باشند؛ عملا شن را باد می برد و هوا آلوده می شود؛ برای اتومبیل ها این شن ها می تواند خطرات آسیب زدن به خودروها را به دنبال داشته باشد.

  طاهری با انتقاد از اینکه احکام پلمپ معادن به درستی اجرایی نمی شود، بیان می کند: عدم نظارت بر معادن موجب صدمه زدن به محیط زیست و محیط طبیعی این معادن می شود.

  بخشدار امامزاده عبدالله(ع) آمل نیز در گفت وگو با ایسنا نیز مشکل وجود معادن در این منطقه را تایید می کند و می گوید: این معادن در حوزه امامزاده عبدالله و بخش لاریجان وجود دارند و فعالیت می کنند اما نظارت آن بر عهده سازمان صنایع و معادن است.

  یحیی عسگری پور بیان می کند: مجوز معادن در آمل از استان صادر می شود و از شهرستان نظری در این زمینه اخذ نمی شود و نظارت آن نیز از سوی شهرستان نیست.

  وی می افزاید: بارها در این زمینه تذکر کردیم که اگر قرار است نظارت ها شهرستانی شود مجوزها نیز از سوی شهرستان صادر شود.

  عسگری پور تصریح می کند: نظارت در حوزه معادن یکپارچه نیست و بستن معادن نیز با قوت زیادی صورت نمی گیرد./ایسنا

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "ریزگردها در کمین لاریجان"