امروز پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ و ساعت ۱۸:۰۹ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۱۱:۰۴ | کد خبر : 54891 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • بایدهای روحانی در دولت دوم

 • دسته بندی مطلب : مقالات | تعداد بازدیدها : نفر
 • جامعه ایران انتظار دارند همان طور که در دوران اول روحانی، آواربرداری ها انجام شد در چهار سال دوم نیز با گسترش تعامل با جهان و از طریق جذب سرمایه های خارجی و انتقال تکنولوژی به داخل، پروژه های توسعه به اجرا درآید.

  پیروزی روحانی به‌ عنوان دوازدهمین رئیس‌ جمهور ایران از سوی ملت آگاه ایران، اعجاب جهانیان را برانگیخت. بدون تردید روی کارآمدن مجدد روحانی بر معادلات ایران و جهان تاثیر قابل ملاحظه‌ ای خواهد گذاشت.

  ایران در سایه برجام توانست به رفع همزمان اسلام‌ هراسی و ایران‌هراسی نائل آید. همچنین در چهار سال گذشته زیربناهای اقتصادی ایران بازسازی شد و اقداماتی که دولت روحانی در طول این چهار سال آغاز کرد به بهره‌ برداری کامل خواهد رسید و توسعه کشور و انواع پروژه‌های اقتصادی، فرهنگی به نتیجه می‌ رسد که ایران را به افق۱۴۰۰ نزدیک خواهد کرد.

  جامعه ایران انتظار دارند همان‌ طور که در دوران اول روحانی، آواربرداری‌ها انجام شد در چهار سال دوم نیز با گسترش تعامل با جهان و از طریق جذب سرمایه‌های خارجی و انتقال تکنولوژی به داخل، پروژه‌ های توسعه به اجرا درآید.

  جوانان با رأی به روحانی و اعتماد دوباره به او، با توجه به عملکرد مطلوبش در گذشته انتظار دارند مطالبات حداکثری آنها در دولت دوازدهم محقق گردد و کشور از رکود اقتصادی خارج شود. نباید فراموش کرد که زمینه‌ های رشد صنعتی و اقتصادی در کشور کاملا مهیاست. باید اعتمادسازی‌ های لازم در ابعاد مختلف حقوق شهروندی و امنیت سرمایه‌ گذاران خارجی به‌ گونه‌ ای فراهم شود تا سرمایه‌ های خارجی جذب کشور شود و روند توسعه و پیشرفت در اقتصاد و همچنین روابط خارجی تسریع گردد.

  بی‌ تردید نگاه اقتصاد مقاومتی، درون‌ زا و توجه به ظرفیت‌ های داخلی قطعا مورد توجه دولت دوم روحانی قرار خواهد گرفت.

  اما قاعدتا این انتظار وجود دارد که ایران مراودات بهتری را با جهان داشته باشد. اقتصادی رشد خواهد کرد که زمینه‌ های صادرات در آن فراهم شود. در امر صادرات اعتمادسازی و فراهم کردن زمینه‌ های صادارت به بازار جهانی امری مهم است.

  از سویی امتداد مسیر برجام و گسترش تعامل ایران با جهان هر یک متناسب با برنامه‌ های دولت و ظرفیت‌ ها که مورد نظر دولت دوازدهم است باید فراهم شود.

  اما در این میان یکی از موانع بزرگ برای مراودات و ارتباطات با کشورهای جهان مساله روابط با غرب است، زیرا علاوه اینکه ایران همواره در روابط خود با آمریکا دچار تنش بود با اروپا مشکلاتی دارد که باید مورد حل و فصل قرار بگیرد، زیرا روابط بانکی ایران با برخی بانک‌های مهم و بزرگ اروپا به خاطر تاثیرپذیری آن بانک‌ها از سیاست‌های آمریکا هنوز به شرایط عادی و مطلوب خود نرسیده است.

  بنابراین مسائل مذکور ایجاب می‌کند که سیاست خارجه و دستگاه دیپلماسی کشورمان حتی سایر دستگاه‌ ها، دیپلماسی خاص خود را برای حل مشکلات فوق مهیا کنند.

  بنابراین امید می‌رود که دیپلماسی رسمی کشورمان که همه مجموعه‌ های فرهنگی، اقتصادی، سیاست خارجه و بین‌ الملل را دربردارد، فعال‌تر از دولت یازدهم به فعالیت خود ادامه دهد. در این میان لازم است که دستگاه‌های مختلف اجرایی همکاری‌های لازم را دستگاه دیپلماسی کشورمان داشته باشند.

  نباید از یاد برد که در بعد امنیتی، سیاسی و نظامی همچنان مسائل منطقه به قوت خود باقی است. روز گذشته مذاکرات ژنو درباره سوریه به نتایج مطلوب نرسید. به همین دلیل شاید لازم باشد میان ایران و هم‌ پیمانان منطقه‌ ای او همکاری بیشتری صورت بگیرد.

  همچنین باید شرایطی به وجود آید که مذاکرات ژنو درباره سوریه با حضور همه بازیگران و کشورهای ذینفع در این کشور درگیر بحران و جنگ ادامه پیدا کند، زیرا به نتیجه نرسیدن مذاکرات آستانه می‌تواند تحت تاثیر چند عامل باشد. نخست؛ در انتظار نتیجه انتخابات ایران، و دوم؛ سفر ترامپ به عربستان.

  به هر رو هر یک از مسائل سوریه، فلسطین، یمن و عراق از پیچیدگی‌ های خود برخوردار است که امید می‌رود علاوه بر این مسائل روابط ایران با کشورهای همسایه منطقه، آسیا، آفریقا، اروپا و… ادامه پیدا کند و شاهد تاثیرات مثبت آن در اشتغال‌ زایی و حل مشکلات اقتصادی کشور باشیم، زیرا ایران از ظرفیت‌ های بسیار بالای اقتصادی برخوردار است که می‌تواند کشورهای مختلف جهان را جذب بازار سرمایه خود کند.

  از: سیدجلال ساداتیان تحلیلگر روابط بین‌الملل

  منبع: روزنامه آرمان، شماره یکشنبه ۳۱ اردیبهشت

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "بایدهای روحانی در دولت دوم"