امروز یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ و ساعت ۲۱:۳۹ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۲۲:۳۹ | کد خبر : 54273 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • واکنش‎های داخلی و خارجی به کاندیداتوری غیرمنتظره احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری

 • دسته بندی مطلب : اسلاید , سیاسی | تعداد بازدیدها : نفر
 • محمود احمدی‌نژاد باز هم در فضای سیاسی ایران شگفتی آفرید تا نشان دهد همچنان غیرقابل‌پیش‌بینی‌ترین سیاستمدار ایرانی است. او که تنها یک هفته پیش در نشست خبری خود به صراحت اعلام کرده بود “برنامه‌ای برای انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد و از برادر عزیزش (بقایی) حمایت می‌کند”، صبح امروز با حضور در ستاد انتخابات کشور کاندیدای انتخابات شد.

  صبح امروز محمود احمدی‌نژاد، حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در ستاد انتخابات کشور حاضر شدند. در هیات همراه احمدی نژاد برای حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور، شیخ الاسلام و جوانفکر و موسوی و تعداد زیادی دیگر از نزدیکان احمدی نژاد حضور داشتند.

  برخلاف تصور اولیه که گمان می‌شد، احمدی‌نژاد و مشایی برای همراهی بقایی در ثبت‌‌نام انتخابات به وزارت کشور آمده‌اند، احمدی‌نژاد برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کرد.

  در اتفاقی که طی روزهای اخیر توسط تحلیلگران پیش بینی شده بود، محمود احمدی نژاد با حضور در ستاد انتخابات ریاست جمهوری، به بهانه همراهی با بقایی، خودش هم کاندیدای ریاست جمهوری شد! این درحالیست که وی قبلا اعلام کرده بود از صحنه انتخابات کناره گیری کرده است.

  همچنین با وجود آنکه برخی رسانه‌ها نیز از نام‌نویسی اسفندیار رحیم‌مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری خبر داده بودند، اما مشایی ثبت‌نام در این انتخابات را تکذیب کرد. او در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه در انتخابات نام‌نویسی کرده‌اید، گفت:‌ در انتخابات ثبت‌نام نکرده و نخواهم کرد.

  بقایی پیش از ثبت نام گفت: اگر رد صلاحیت شوم در هر شرایطی قول میدهم به قانون  تمکین کنم.

  رئیس دولت نهم و دهم هم تاکید کرد که هر آنچه در توان دارد برای تایید صلاحیت حمید بقایی انجام می‌دهد.

  محمود احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که شما در نشست خبری‌تان اعلام کردید که برای تایید صلاحیت حمید بقایی در انتخابات ریاست جمهوری تلاش‌هایی را انجام خواهید داد. چه رایزنی‌‌هایی در این باره انجام شده است؟ گفت: من هر آنچه را که در این باره در توان دارم، انجام می‌دهم.

  او در پاسخ به این سوال که داماد شما در هنگام ثبت نام در انتخابات شورای شهر تهران اعلام کرد که شما راضی به ثبت نام او در انتخابات نبوده است، آیا شما این مسئله را تایید می‌کنید؟ اظهار داشت: اگر داماد من با بنده مشورت می‌کند، آیا من در این باره به شما باید جواب بدهم.

  رئیس دولت نهم و دهم ادامه داد: داماد من در این باره گفته است که ایشان (احمدی‌نژاد) نه موافقت کرده است و نه مخالفت.
  احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با مقام معظم رهبری مشورت کرده‌اید و یا شرایط تغییر کرده که در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اید، سکوت کرد و خندید.

  وی در پاسخ به این سوال که شما در کنفرانس خبری‌تان گفتید اگر شرایط تغییر کند، در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می‌کنید. آیا شرایط تغییر کرده است؟ که مشایی در این باره گفت: آیا به نظر شما شرایط تغییر کرده است؟

  پیش از این رهبر معظم انقلاب در جلسه ای، حضور وی در انتخابات را به صلاح ندانسته بود و احمدی نژاد نیز طی بیانیه ای، اعلام کرده بود که از سخنان رهبر معظم انقلاب تبعیت کرده است!
  وی در بیانیه کناره گیری خود گفته بود: احمدی نژاد: آقا فرمودند مصلحت نیست، گفتم باشد، یک ثانیه هم طول نکشید / برخی شعارها ابراز احساسات مردم بود، البته تذکر دادم این ها را نگویید/ رهبری فرمودند، خیال همه راحت شد / بخدا اگر یک در ده هزار میلیارد کاندیداتوری در ذهنم بود، الان آن هم نیست / به نزدیکانم توصیه می کنم به انتخابات وارد نشوند/ مطمئن باشید درباره برخی مسائل داخل صحبت خواهم کرد / سفرهای استانی ام ادامه پیدا می کند.

   

  نشست خبری

   امروز جامعه بشری در آستانه تحولات بزرگ به سمت أرمان های تاریخی إسلامی و الهی است که تلخ و شیرینی فراوانی تجربه کرده /ملت ایران ملتی بزرک شایسته تمدن أفرین و تاریخ ساز که برای عدالت و أزادی تلاش کرده و نام او با عدالت طلبی و ارزوهای نیک گره خورده است /افتخار میکنم یک ایرانی هستم . بِه عنوان خادم ملت شناخته شده هستم و با بقایی و مشایی زندگیمون توسط دولت و مجلس و دستگاه های امنیتی شخم زده شده است و ما همه اطلاعاتمون در اختیار اونها قرار داده ایم در مورد ثبت نام رهبری توصیه کردن به عنوان کاندیدا حضور پیدا نکنم، گفتند نمی گوییم بیاید یا نیایید، اما نهی نبود! مردم فشار آوردن حضورم و ثبت نام برای حمایت از بقائی بود. رهبری من را نهی نکردند، گفتند نیایید بهتر است! رهبری سفارش کردند در انتخابات شرکت نکنم من هم پذیرفتم.

  توصیه ایشان به معنای نهی نبود. ثبت نام من برای حمایت از بقایی است. بقایی مردی کارازموده است و در دفاع از حقوق ملت مستحکم است .

  بقایی در نشست خبری در کنار احمدی نژاد

  بقایی که سخنان خود در نشست خبری را با «سلام بر امام زمان» شروع کرد، در پاسخ به این سئوال که منظورش از اینکه «یک نفرمان باید فدا شود» چه بود، گفت: صبور باشید.
  مشایی: دلیلی برای رد صلاحیت احمدی نژاد و بقایی وجود ندارد

  اسفندیار رحیم مشایی هم گفت: محمود احمدی نژاد و حمید بقایی هیچ کدام رقیبی ندارند.
  اسفندیار رحیم مشایی که جهت همراهی احمدی نژاد و بقایی برای ثبت نام در دوازدهین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری در وزارت کشور حضور یافته بود در جمع خبرنگاران درپاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه ارزیابی‌تان از اقبال عمومی نسبت به جریان فکری خود چیست؟ اظهار کرد: هرکدام از این دو (احمدی نژاد و بقایی) که در انتخابات حضور داشته باشند رقیبی ندارند و در مجموع آرای همه کاندیداها با این دو برابر خواهد بود.

  وی همچنین در پاسخ به این پرسش  که آیا فکر می کنید صلاحیت این دو نفر تایید می شود؟ نیز خاطر نشان کرد: دلیلی ندارد که صلاحیت احمدی نژاد و آقای بقایی تایید نشوند.

  شیخ‌الاسلامی: در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام نکرده‌ام

  عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، وزیر مازندرانی تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت دهم هم در ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافته بود که بسیاری از رسانه‌ها از ثبت‌نام وی در انتخابات ریاست جمهوری خبر دادند اما عبدالرضا شیخ‌الاسلامی گفت که برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری به وزارت کشور نیامده‌ام و ثبت‌نام نیز نکرده‌ام.

   

  واکنش ها به ثبت نام احمدی نژاد

  واکنش صالحی به کاندیداتوری احمدی نژاد: باید مطابق نظر آقا عمل کنیم

  علی اکبر صالحی وزیرسابق خارجه دولت دهم، به سئوال خبرنگار در مورد کاندیداتوری احمدی نژاد پاسخ داد.

  به گزارش میزان، علی اکبر صالحی وزیرسابق خارجه دولت دهم در پاسخ به سئوال خبرنگار به کاندیداتوری احمدی نژاد واکنش نشان داد.
  پس از پایان جلسه امروز هیئت دولت، خبرنگاری از صالحی می خواهد که نظرش را درباره کاندیداتوری رسمی محمود احمدی نژاد برای انتخابات آتی ریاست جمهوری اعلام کند، که او در ابتدا گفت: سوالات سخت نپرسید.
   
  صالحی بعد از آنکه با سماجت خبرنگار مواجه شد، اینگونه جواب داد: باید مطابق نظر آقا عمل کنیم.
   

   

  ثبت نام احمدی‌نژاد یک عمل انتحاری بود

  حسین کنعانی مقدم عضو جبهه ایستادگی هم در گفت و گو با ایلنا با اشاره به ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گفت: این یک عمل انتحاری است و ایشان یک کمربند انفجاری به دور خودش بسته و وارد میدان شده است.
  عضو جبهه ایستادگی مدعی شد: پیام این اقدام احمدی نژاد به ضد انقلاب این است که شما بخوابید ما بیداریم. وی تاکید کرد: با توجه به صراحت توصیه رهبری نباید ثبت نام می کردند و این نوعی نافرمانی است.

   

  توییت الیاس نادران: پایانِ احمدی نژاد

  یک نماینده سابق مجلس هم نسبت به ثبت نام رئیس جمهور سابق ایران واکنش نشان داد.

  الیاس نادران، نماینده اصولگرای مجلس و از حامیان سابق وی در توییتر خود نسبت به نامزدی محمود احمدی‌نژاد انتقاد کرد و نوشت: پایان احمدی‌نژاد

   

  به اندازه همه ظلم‌هایی که دیدید، ظلم کردید!

  مهدی کوچک‌زاده و از حامیان سابق وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درخصوص کاندیداتوری احمدی‌نژاد نوشت: حجت من در تمام سال‌هایی که در برابر سیل تهمت‌ها و توهین‌ها از سوی فتنه‌گران نابکار و حسودان بدسگال، از شما دفاع کردم این باور بود که شما را به اسلام ناب محمدی، اسلام پابرهنگان و مستضعفان، پایبند می‌دانستم و شما را سرباز این جبهه می‌انگاشتم ولی با حرکت امروزتان (ثبت‌نام برای انتخابات ریاست‌ جمهوری) برخلاف صلاحدید امام محرومان و مستضعفان و مجاهدان این باور شکسته شد! شما به اندازه همه ظلم‌هایی که دیدید ظلم کردید!

  واکنش یاسر هاشمی به ثبت نام احمدی نژاد:

  این سند بصیرت آیت الله هاشمی رفسنجانی است

  یاسر هاشمی در واکنش به ثبت نام احمدی نژاد هم گفت: این سند بصیرت آیت الله هاشمی رفسنجانی است.
  نماینده رشت در مجلس : احمدی نژاد به دنبال ایجاد یک فتنه دیگر است

  در همین رابطه نماینده رشت در مجلس هم بر این عقیده است ثبت نام احمدی نژاد به معنای واقعی سرپیچی از حکم حکومتی است و باید با وی به شدت برخورد شود.

  غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با نامه نیوز در خصوص ثبت نام  محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری علی رغم نهی مقام معظم رهبری، گفت:  این کار دقیقا تمرد از نهی رهبری است. فرمان رهبری حکم قانون دارد و حکم حکومتی است و همه باید تبعیت کنند و امیدوارم شورای نگهبان هم با این موضوع قاطعانه برخورد کنند و نتیجه تساهل و تسامح با دولت احمدی نژاد را ببیند.

  وی ادامه داد: احمدی نژاد همان موقع که بر سر کار بود هم سرپیچ ترین رئیس جمهور در قبال فرامین رهبری بود و به دنبال ایجاد یک فتنه دیگر است . این طغیان یک خودسری بزرگ در کشور است و اگر برخورد نشود بدعت خطرناکی در کشور گذاشته می‌شود. احمدی نژاد فکر می‌کند پایگاه مردمی دارد ! رئیس‌جمهور زمانی پایگاه مردمی دارد که حمایت رهبری و اطاعت از رهبری را داشته باشد و از زمانی که احمدی نژاد توصیه رهبری را زیر پا گذاشت مطمئن باشید دیگر رایی در جامعه ندارد و مردم نیز از این اقدام ناراحت هستند.

  جعفرزاده با بیان اینکه احمدی نژاد با این اقدام قطعا نیت ناپاکی دارد، خاطر نشان کرد: حداقل انتظارم رد صلاحیت وی است و در مقاطع بعدی هم باید با وی برخورد شود. اگر در همان زمان جلوی تخلفات احمدی نژاد گرفته  و به دادگاه فراخوانده می‌شد و با وی برخورد می‌شد امروز شاهد چنین رفتارهایی نبودیم که فردی تمام کشور را به سخره بگیرد.

  وی ادامه داد: آن موقع که می‌گفتیم احمدی نژاد ماموریت خطرناکی دارد و برای بهم ریختن کشور آمده  و منحرف است کاش به حرفمان توجه می‌شد و اگر در تقاضای رد صلاحیت وی با ما هماهنگی می‌شد، شاهد چنین سرپیچی‌های نبودیم! هرچند معتقدم امروز هم دیر نشده است. باید با احمدی‌نژاد، بقایی و مشایی برخورد شود تا متوجه شوند این کشور قانون دارند و همه امور بر اساس قانون جلو می‌رود.

  این فعال سیاسی با اشاره به اینکه نظر رهبری بر عدم حضور احمدی نژاد بود، یادآور شد: نظر رهبری حکم حکومتی است . زمانی که رهبر فقید اسلام سخنی را عنوان می‌‎کند دیگر نباید حرفی خلاف آن گفته شود.حرف رهبری نباید شکسته شود ! احمدی نژاد حرف رهبری را برای چندمین بار شکست و با این کار در حال بدعت گذاری خطرناکی در کشور است.

  نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هیچ زمان هیچ رئیس جمهوری از فرامین رهبری سرپیچی نکرد، سیدمحمد خاتمی ، آیت الله هاشمی و حسن روحانی و حتی خود رهبری در زمان ریاست جمهوری از مطیع‌ترین روسای جمهور در مقابل حرف رهبری بوده اند. احمدی نژاد که می‌گوید رهبری نهی نکرده و فقط توصیه کرده چه معنایی دارد؟ حرف رهبری یعنی حکم حکومتی و باید کاملا از آن اطاعت کرد.نظر رهبری بر عدم حضور او بوده و حرف و نظر ایشان به معنای قانون است.

  جعفرزاده با بیان اینکه چرا شکایت‌ها از احمدی‌نژاد پیگیری نشد، تصریح کرد: چرا دیوان محاسبات و دادستانی وی را به دادگاه فرا نمی‌خوانند؟ این افراد باید بفهمند که کشور قانون دارد ، متاسفانه این افراد هنوز متوجه نشده اند که کشور دارای قانون است.

  این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه این اقدام احمدی نژاد جای تعجب نداشت، گفت: با شناخت کاملی که از احمدی نژاد داریم، میدانستیم این بار هم سرپیچی خواهد کرد زیرا سابقه دار است.  

  وی ادامه داد: یازده روز خانه نشینی وی را فراموش کرده اید؟ انداختن حکم رهبری به کشوی میز یادتان رفته؟ اخراج وزیر اطلاعات از جلسه‌ای که اعلام کرده بود با حکم رهبری حضور دارد را چه کسی فراموش کرده؟ این مرد به دنبال ایجاد یک فتنه دیگر است. من بارها گفتم احمدی نژاد از قِبل فتنه ۸۸ که خودش از سران وی بود نان خورد و اکنون نیز به دنبال ایجاد یک فتنه دیگر است. او باید پاسخ تمام رفتارهایی که کرده است را بدهد.

  حرکت احمدی نژاد یک ترفند تبلیغاتی است

  غلامحسین کرباسچی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به نامه وی به مقام معظم رهبری در خصوص عدم حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ که عنوان کرده بود برنامه ای برای حضور و کاندیداتوری ندارم گفت: با توجه به توصیه رهبری مبنی بر مصلحت نبودن حضور احمدی نژاد در انتخابات این دوره ادعایی که در ۶ مهرماه سال گذشته طی نامه ای عنوان کرده بودند خود رد کرده و این رفتاری خلاف نظر رهبری محسوب می شود و میتوان برداشت ها را از این کار عناد با نظام و رهبری دانست.

  وی با بیان اینکه این چنین رفتارها و عملکرد ها بیشتر ترفتد های تبلیغاتی محسوب می شود تصریح کرد: استراتژی که آقای احمدی نژاد و اطرافیان وی دادرند صرفا جنبه ترفند تبلیغاتی دارد تا بتوانند در ذهن ها بماند تا بر خود مسجل کنند که ممکن است کسانی به آنها توجه کنند و بنده معتقدم که این چنین رفتارها نتیجه عملی نخواهد داشت.

  لیلاز : احمدی نژاد یلتسین ایران می‌شود

  در همین رابطه لیلاز تاکید کرد که مخاطب رییس جمهور سابق، اصلاح‌طلبان نیستند بلکه مخاطب او مقامات ارشد نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می‌شود.

  به گزارش ایلنا، سعید لیلاز تحلیلگر مسائل سیاسی واقتصادی در رابطه با ثبت نام محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بیان داشت: از این خبر متعجب نیستم، این تصمیم قابل پیش‌بینی بود، مخاطب آقای احمدی‌نژاد اصلاحات وروحانی نیست؛ بلکه مخاطب او کل نظام است.

  او در ادامه تاکید کرد: مخاطب رییس جمهور سابق، اصلاح‌طلبان نیستند بلکه مخاطب او مقامات ارشد نظام است. وی احتمالا تبدیل به بوریس یلتسین ایران می‌شود.

  لیلاز گفت: من این مساله را در سال ۸۵ نیز مطرح کرده‌ام و بازهم تکرار می کنم که آقای احمدی ‌‌نژاد می‌تواند این کار را بکند.

  او در رابطه با احتمال تایید  یا ردصلاحیت محمود احمدی نژاد بیان داشت: به احتمال بسیار زیاد صلاحیت او تایید نخواهد شد؛ اما اگر تایید شود بهتر است چرا که اگر با سه گرایش رئیسی، روحانی واحمدی‌نژاد وارد انتخابات ۹۶ شویم بهترین انتخابات ریاست جمهوری رقم خواهد خورد؛ چون عیار هر کدام از کاندیداها سنجیده خواهد شد و مشخص می شود که هر کدام چه میزان طرفدار دارند.

  لیلاز تاکید کرد: اگر با این سه گرایش وارد انتخابات شویم مشخص می شود چه گرایشی در کشور طرفداران بیشتری دارد.

   

  بازتاب خبر کاندیداتوری احمدی‌نژاد در رسانه‌های بین‌المللی

  خبر ثبت نام رئیس‌جمهوری سابق ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری در رسانه‌های بین‌المللی بازتاب داشته و اکثر رسانه‌ها در خبری فوری این رویداد را پوشش دادند.

  خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که خبرنگاران این خبرگزاری، «محمود احمدی‌نژاد» رئیس‌جمهوری ایران را دیده‌اند که برای ثبت نام در انتخابات ماه می، وارد محل ثبت نام شده است.

  بنا بر اعلام این خبرگزاری، احمدی‌نژاد پیش از این گفته بود که به دنبال توصیه آیت الله خامنه‌ای، در انتخابات ریاست‌جمهوری کاندیدا نخواهد شد. ولی بسیار از تندروها در ایران به دنبال کاندیدایی با ادبیات قاطع و تند بودند که بتواند در برابر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا عرض اندام کند.

  شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز در خبری فوری گزارش داد که محمود احمدی‌نژاد وارد محل ثبت نام کاندیداها برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری شده است. بر اساس این گزارش این شبکه، ثبت نام احمدی‌نژاد در حالی صورت می‌گیرد که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران خواستابر عدم حضور وی در این انتخابات شده بود.

  خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد رئیس‌جمهوری سابق ایران امروز چهارشنبه به عنوان نامزد انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ثبت نام کرد. این خبرگزاری گزارش داد که این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که رهبر ایران پیش‌تر به وی توصیه کرده بود در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت نکند.

  روزنامه عرب زبان النهار نیز نوشت که «محمود احمدی نژاد» رئیس‌جمهور سابق ایران به رغم توصیه رهبر این کشور برای عدم کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری، اقدام به ثبت نام در این انتخابات کرد

  صفحه عربی خبرگزاری اسپوتنیک نیز اعلام کرد محمود احمدی نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران که پیش‌تر اعلام کرده بود از «حمید بقایی» در انتخابات حمایت خواهد کرد، به رغم توصیه خامنه‌ای مبنی بر عدم حضور وی در انتخابات به عنوان کاندیدا، به صورت غیرمنتظره در این انتخابات ثبت نام کرد.

  نیویورک تایمز در رابطه با خبر ثبت نام محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران نوشت: احمدی نژاد پیش از این اعلام کرد که قرار است به توصیه‌ رهبری کنار برود و تنها یک مشاور انتخاباتی برای فرد مورد نظر خود یعنی بقایی باشد اما ورود و ثبت برگه محمود احمدی نژاد در محل ثبت نام نامزدهای انتخابات ۹۶ به گفته پرس تی وی یک شوک بزرگ و عجیب برای افراد حاضر بوده است. محمود احمدی نژاد در میان تندروهای ایرانی یک نمونه مناسب برای ایستادن در مقابل دونالد ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا است اما در این میان حسن روحانی، رئیس جمهوری میانه‌روی حال حاضر ایران به دنبال تعامل با دونالد ترامپ حفظ توافق هسته‌ای است.

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "واکنش‎های داخلی و خارجی به کاندیداتوری غیرمنتظره احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری"