امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ و ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ساعت انتشار : ۰۹:۳۳ | کد خبر : 54249 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • روایت گمنامی همراهان آوینی

 • دسته بندی مطلب : گزارش | تعداد بازدیدها : نفر
 • شهید محمدسعید یزدان‌پرست لاریجانی دومین شهید روز ۲۰ فروردین است و تنها فردی است که در این روز به همراه سید مرتضی آوینی به شهادت رسید.

  فقط در همین تاریخ است که نامش بر سر زبان ها می افتد، آن هم نه در طی ۲۴ سال بلکه در طی سه یا چهار سال اخیر.

  شهید محمدسعید یزدان پرست لاریجانی مهندس معماری از دانشگاه علم و صنعت تهران اهل آمل روستای گرنای لاریجان، از دوستان سردار سعید قاسمی بود که به همراه شهید آوینی به شهادت رسید اما نام شهید آوینی کجا و نام این شهید کجا.

  شهدایی از این دست که به امور فرهنگی در جبهه ها و پس از آن در میان اقشار مختلف دست زدند گمنام تر از هنر انقلاب اسلامی هستند.

  شهید محمدسعید یزدان‌پرست لاریجانی دومین شهید روز ۲۰ فروردین است و تنها فردی است که در این روز به همراه سید مرتضی آوینی به شهادت رسید.

  در این روز در سال ۷۲ و در منطقه فکه، تیم روایت فتح در حال مستندسازی در منطقه بود که مرتضی آوینی را به همراه یک تصویربردار شاید گمنام از دست داد.

  شهید یزدان پرست شاید گمنام ترین شهید راه هنر انقلاب اسلامی باشد که حتی روایت فتح نیز او را فراموش کرد، شهیدی که تنها یک روز در کنار آوینی بود و البته با سابقه فعالیت در کنار آوینی در مجله سوره نامش را باید از لیست گمنام ها خارج کرد.

  شهید یزدان پرست را که اصالتا مازندرانی و اهل شهرستان آمل هستند اما در تهران رشد و نمو یافته اند را فردی از افراد فامیل اش که ناشناخته هم نیست به ما معرفی کرد، علی کاوه عکاس شناخته شده کشور نسبت او را برادر همسر خود معرفی کرد و از گمنامی اش گفت.

  خانواده شهید که همگی از خانواده فرهنگی و فرهنگ دوست هستند هیچ گاه به دنبال معرفی شهید نبودند اما شهدا خود یادشان را بر سر زبان ها می اندازند.

  محمدسعید یزدان‌پرست لاریجانی از پدر و مادر آملی در تهران متولد می‌شود، دانشجوی فوق‌لیسانس معماری در دانشگاه علم و صنعت بود که برای سفری چند روزه همراه آوینی به فکه می رود.

  خانواده شهید از گمنامی محمدسعید در ایام جبهه و جنگ می گویند و اینکه حضور بیش از هزار روزه شهید یزدان پرست در جبهه را هیچ گاه عیان نکرده اند.

  پدر مخالف حضورش در جبهه بود اما او هم مثل همه به صف رزمنده ها پیوست؛ در جبهه فعالیت فرهنگی می کرد و وقتی از او می پرسیدند آنجه چه می کنی می گفت برای رزمنده ها کتاب می خوانم  اما سعید در جبهه فرمانده گردان بود.

  در سال های اخیر یکی دو مستند درباره نحوه شهادت شهید آوینی و شهید یزدان پرست تهیه شده است اما هنوز گمنامی وجهه بارز و اصالت شهدای هنر انقلاب اسلامی است.

   

  گزارش از الناز پاک نیا ایسنا مازندران

   

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "روایت گمنامی همراهان آوینی"