امروز چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ و ساعت ۰۹:۳۰ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ | ساعت انتشار : ۱۰:۲۳ | کد خبر : 52910 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • سرگردانی دانش‌آموزان آملی با پروژه نیمه‌کاره ابن سینای آمل

 • دسته بندی مطلب : گزارش | تعداد بازدیدها : نفر
 • مدرسه ابن‌سینا پروژه‌ای نیمه‌کاره ۷ ساله سرگردانی دانش‌آموزان بلوار ولایت خیابان نور، آمل را به دنبال آورد.

   شهرستان آمل یکی از شهرهای مطرح استان مازندران است که هرساله در عرصه‌های علمی و المپیاد از سوی دانش‌آموزان عناوین مختلفی را کسب می‌کنند.

  این شهرستان هر ساله شاهد کسب رتبه‌های برتر کنکور و المپیاد است و در بهترین دانش‌آموزان نخبه را در این استان و کشور پرورش می‌دهد، دانش‌آموزانی که در مدارسی با خیلی امکانات پایه‌ای و یا حتی ابتدایی به تحصیل می‌پردازند بدون آنکه توقع‌شان را بالا ببرند فقط برای اینکه بتوانند در عرصه علم و دانش خودشان را به مدارج عالی برسانند تا برای جامعه‌شان مفید واقع شوند.

  آمل با قدمت دیرینه فرهنگی و علمی اکنون حدود ۶۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی، متوسط اول و دوم را در بیش از ۴۰۰ واحد آموزشی جای داده است که هر ساله به دنبال تجهیزات و امکانات پیشرفته علمی و آموزشی است تا رفاه آموزشی بهتری را برای کسب علم آینده‌سازان نظام جمهوری اسلامی فراهم آورد.

  اما در این بحبوحه زمانی و وجود معضلات اجتماعی بی‌توجهی بر عرصه علمی و کمبود امکانات رفاهی، مطمئنا بی‌رقبتی دانش‌آموزان برای کسب علم و دانش را به وجود می‌آورند.

  مدرسه ابتدایی و راهنمایی ابن سینا بلوار ولایت جاده نور آمل یکی از پروژه‌هایی است که بنابر تصمیمات مسئولان وقت در سال ۱۳۸۸ به منظور جایگزین ساخت مدرسه‌ای جدید با تجهیزات بهتر و بالاتر مورد تخریب واقع شد و با وجود بهره‌مندی ۵۰۰ دانش‌آموز از این مکان آموزشی با تخریب آن، این دانش‌آموزان سرگردان برای کسب علم شدند.

  مدرسه ابن سینا بنابر این تصمیمات و با اجرای مصوبات به شهرداری آمل واگذار شد تا با مبلغ ۳۸۰ میلیون تومان به ساخت سه طبقه آموزشی بپردازد اما با گذشت هفت سال فقط فنداسیون این مدرسه احداث شده و پروژه در بلوار ولایت نیمه کاره مانده است.

  در آن سال زمانی این مدرسه مورد تخریب واقع شد بدون آنکه برای ساخت مجدد آن زمان مشخصی را برای اتمام پروژه تعیین کنند و برای دانش‌آموزان سرگردان مدرسه جایگزینی تصمیم‌گیری شود و یا اعتبار دقیقی برای آن مشخص کنند.

  دانش‌آموزان جدید منطقه بلوار ولایت جاده نور این شهرستان پس از مدت هفت سال در زمان ثبت‌نام با مشکل مواجه هستند که با آغاز سال تحصیلی جدید در کدام یک از مکان آموزشی از سوی مدیران ثبت‌نام می‌شوند و این سرگردانی، سرکوبی بر علاقمندی این دانش‌آموز را با داشتم اهداف بالایی جهت کسب علم و دانش بدنبال می‌آورد.

  برای رسیدگی به این پروژه نیمه‌کاره ۷ ساله جلسات متعددی از سوی مسئولان شهرستان در شورای آموزش و پرورش آمل انجام شد و بحث‌های متعددی بر نیمه‌کاره ماندن این مکان آموزشی صورت گرفت که تا به آخرین جلسه نتیجه‌ای حاصل نشد.

  اما این کش‌قوس‌ها ادامه دارد به گونه‌ای که در آخرین جلسه فرماندار ویژه آمل به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش تاکید بر حضور شهردار و رئیس شورای شهر آمل داشت تا تصمیم‌گیری جدی در خصوص ساماندهی و اتمام مدرسه ابن‌سینا گرفته شود.

  تعیین بودجه اعتبار برای مدرسه ابن‌سینا در سرفصل بودجه ۹۵ آمل

  معاون استاندار و فرماندار ویژه آمل در این نشست با بیان اینکه ساخت مدرسه ابن‌سینا از ابتدا با وجود مصوبات دارای معایبی در دست اقدام قرار گرفت، بیان کرد: طبق آن مصوبات ساخت آن مدرسه به صورت ایانی و محوطه سازی آن با نواقصی روبرو بوده که در آغاز کار به آن توجه جدی نشده است.

  احمد منفرد با تاکید براینکه از زمان شروع پروژه تا بازسازی و تحویل آن توسط آموزش پرورش انتقال دانش‌آموزان این مدرسه به یک مرکز آموزشی و فضای مناسب پیش‌بینی نشده است، عنوان کرد: اجرای این پروژه یک توافق‌نامه یک سویه و بدون برنامه‌ریزی و کارشناسی شده صورت گرفت.

  وی ادامه داد: ساخت یک مدرسه براساس نقشه سازمان تجهیز نوسازی باید زمانی به پیمانکار یا بخش خصوصی داده ‌شود که به همراه فضای آموزشی و محوطه سازی آن مدنظر قرار گیرد که در این پروژه لحاظ نشده است.

  منفرد با بیان اینکه شهرداری با یک سقف ریالی از سوی آموزش و پرورش آن هم بدون بررسی کارشناسی توافق شد که طی چند سال این امر تحقق نیافت، افزود: ابن‌سینا مدرسه‌ای در یک نقطه محروم شهرستان طی هفت سال با سهل‌انگاری مسئولان امر بلاتکلیف و نیمه‌کاره مانده است.

  رئیس شورای آموزش و پرورش آمل با اعلام اینکه تلاش می‌شود که برای تعیین اعتبار برای ساخت این مدرسه در سرفصل اعتباری ۹۵ بودجه‌ای برای آن مصوب شود، گفتک متاسفانه در هنگام ساخت این مدرسه نوع و نحوه توافق اولیه در این پروژه صورت نگرفته و آن تدابیر لازم تصمیمات گذشته لحاظ نشده است.

  وی با اشاره به وجود مصوبات جلسات گذشته از سوی آموزش و پرورش را در حد کافی برای رسیدگی و بررسی این پروژه ندانست و مطرح کرد: باید با برگزاری جلسه‌ای بر عدم تعهد شهرداری و شورای شهر بررسی شوند که چرا به این تعهدات خود عملی نکردند و با حضور کارشناسان رشته مرتبط به ریز بهای سال ۸۸ و براساس آن مستندات رسیدگی صورت گیرد تا آن چیزی که مورد قبول و تایید سازمان تجهیز نوسازی مدارس استان نبوده، مورد بررسی شود.

  تدبیر جدی برای اتمام مدرسه اندیشیده شود

  مدیر آموزش و پرورش آمل نیز در این نشست با اشاره به اینکه در اجرای این پروژه با موضوعات گذشته نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود و برای نتیجه‌گیری این پروژه باید یک تصمیم جدی گرفته شود، گفت: مدرسه ابن سینا با وجود قرار گرفتن در یک فضای شهری مهم، جایگاهی برای دانش‌آموزانی با ظرفیت ۵۰۰ نفر است که بعنوان فرزندان این شهرستان آینده‌سازان یک جامعه هستند.

  عباس مرزبند با تاکید براینکه تاکنون برای اجرای این پروژه کوتاهی شده و به نوعی حقی را از این فضای آموزشی ستاندیم، عنوان کرد: اکنون با حضور مسئولان امر باید برای اتمام این مدرسه یک تدبیر جدی گرفته شود و بودجه‌ای برای این پروژه در سر فصل اعتباری تصمیم‌گیری شود تا این معضل رفع شود.

  وی خاطرنشان کرد: شورای و شهرداری آمل با نگاه مثبت بر تعامل ساخت مکان‌های آموزشی و تربیتی این شهرستان تصمیم قطعی بر این پروژه بگیرند.

  بسته شدن شهرداری آمل بر اجرای برخی پروژه‌ها

  نائب رئیس شورای اسلامی شهر آمل نیز در این جلسه اتمام این مدرسه را آنهم در یک منطقه ضعیف و محروم بسیار مهم دانست و گفت: هم‌اکنون با این پروژه نیمه‌کاره نمای بسیار بدی را در بلوار ولایت شمالی به وجود آورده است.

  خسرو ابراهیم‌زاده با بیان اینکه کوتاهی‌هایی در توافقات مشاهده شد اما رسیدگی به این پروژه اثرپذیری آن بیشتر بوده است، افزود: برای تکمیل این مدرسه نیاز به ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان اعتبار است که با توجه به ظرفیت‌های داخلی اعضای شورای شهر این توان مقدور نیست.

  وی ادامه داد: اکنون با وجود شیطینت‌های برخی از اعضای شورای شهر آمل هر حرکتی از سوی شهرداری زیرنظر بازرسی کل شهرداری‌های کشور قرار می‌گیرد که به نوعی این حرکت بلای جان مجموعه شهرداری شده است.

  ابراهیم‌زاده با اشاره به اینکه برای اتمام این مدرسه نیاز به مساعدت سازمان نوسازی مدارس استان است و کل هزینه بر این پروژه از سوی شهرداری مشکلی برای اجرای دیگر پروژه‌های شهرداری می‌شود، بیان کرد: با توجه به اینکه مدرسه ابن سینا یک پروژه فرسایشی شده طی زمان مصوبه اعتبار دو ساله شهرداری می‌توان به اتمام این پروژه پرداخت و آن را به پایان رساند.

  شهرداری آماده هرگونه تعامل بر اجرای پروژه‌های آموزشی آمل

  شهردار آمل در پایان این جلسه با بیان اینکه طی ساخت این مدرسه برای تعیین بودجه دو بار مکاتبه با شورا انجام شده اما نتوانستیم رضایت شورا را برای مصوبه بودجه جذب کنیم، گفت: مدرسه ابن‌سینا یکی از پروژه‌های بلوار ولایت است که در امر تملک و اجرای آن هزینه‌هایی بایستی پرداخت می‌شد.

  احمد سلیمانی با اعلام اینکه پروژه زیر مجموعه سازمان عمران و به عنوان مجری طرح قرار گرفت، عنوان کرد: این سازمان به تمام تعهدات خود عمل کرد و در ادامه کار با کمبود اعتبار مواجه شد.

  وی با تاکید بر ادامه این مدرسه و رسیدگی بر برآورد هزینه و اتمام آن پیشنهاد نشستی با حضور بازنشستگان فرهنگی و خیرین در آموزش و پرورش داد و گفت: در این جلسه برای اتمام آن مدرسه و آمادگی دستگاه‌های مرتبط برای ادامه روند طرح تصمیم‌گیری شود با برآورد درست اتمام پروژه را داشته باشیم.

  امیرسلیمانی درباره دو پروژه آموزشی دیگر با مشارکت شهرداری و آموزش و پرورش مطرح کرد: این سازمان برای مدرسه فروغ راعی آمادگی بر خریداری این مدرسه را داشته و برای مدرسه طالقانی نیز آماده مذاکره برای رفع مشکل آن است.

  گزارش از کبریا مقدس/تسنیم

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "سرگردانی دانش‌آموزان آملی با پروژه نیمه‌کاره ابن سینای آمل"