امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ و ساعت ۲۱:۵۸ دقیقه می باشد.
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵ | ساعت انتشار : ۱۲:۲۳ | کد خبر : 52870 | نویسنده : عيسي ملكشاهي
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • پریدن مرغ از قفس قیمت/جوجه را آخر پاییز و مرغ را آخر زمستان می‌شمارند

 • دسته بندی مطلب : اقتصادی , تلنگر | تعداد بازدیدها : نفر
 • زمانی که تولید مرغ در کشور افزایش یابد قیمت آن کاهش پیدا می‌کند و اگر در این شرایط هر تولیدکننده و یا فروشنده‎‏ای با نرخ دلخواه مرغ را به فروش برساند نظم و تعادل بازار از بین می‌رود.

  مرغ جزء کالاهای اساسی بین مصرف‌کنندگان محسوب می‌شود و تقاضا در بازار در حال تغییر است و  تولیدکنندگان در برخی از شهرهای کشور با سود کمتر و در برخی شهرها با سود بیشتر محصول خود را به فروش می‌رسانند که در ماه‌های اخیر بیشتر تولیدکنندگان دچار زیان شدند.

  زمانی که تولید مرغ در کشور افزایش یابد قیمت آن کاهش پیدا می‌کند و اگر در این شرایط  هر تولیدکننده و یا فروشنده‎‏ای با نرخ دلخواه مرغ را به فروش برساند نظم و تعادل بازار از بین می‌رود.

  این روزها شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار هستیم که در این رابطه مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران درباره افزایش قیمت ۲ هزار و ۳۰۰ تومانی جوجه یک‌روزه، گفت: مرغداران با خرید جوجه بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ تومان چیزی جزء ضرر و زیان به‌دست نمی‎آورند.

  عطاءالله حسن‌زاده با بیان اینکه در تولید جوجه هیچ کمبودی وجود ندارد، اظهار کرد: به طور مثال با افزایش قیمت ۱۰۰ یا ۲۰۰ تومان برای جوجه‌ریزی نه حساسیتی ایجاد می‌شود و نه مرغداران متضرر می‌شوند بلکه زمانی‌ که قیمت جوجه یک‌هزار تومان افزایش یابد جو روانی ایجاد می‌کند.

  وی بیان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام کف قیمت را برای تولیدکننده مشخص کرده است و قیمت مرغ زنده درب مرغداری ۴ هزار و ۳۰۰ تا ۴ هزار و ۴۰۰ تومان است و فروش آن برای مصرف‌کننده ۶ هزار و ۸۰۰ تومان است.

  این مسؤول خطاب به دست‌اندرکاران دولتی، گفت: وقتی که بر روی قیمت مرغ حساسیت نشان داده می‌شود و کف قیمت مشخص می‌شود باید نظارت‌های لازم هم بر روی نهاده‌های دامی مانند ذرت و سویا وجود داشته باشد و افزایش قیمت را در این محصولات شاهد نباشیم.

  حسن‌زاده با تأکید بر اینکه وقتی کف قیمت مرغ مشخص می‌شود کف قیمت جوجه هم باید مشخص باشد و یک‌دفعه از یک‌هزار و ۴۰۰ تومان به ۲ هزار و ۴۰۰ تومان نرسد، اظهار کرد: توجیه مرغدار این است به دلایل مختلف مشکل دارد و باید جوجه‌ریزی انجام دهد.

  وی خاطرنشان کرد: در این مقطع ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در یک ماه داریم و اگر ۱۰۰ میلیون تولید شود کفاف مصرف با میانگین وزن تولیدی موجود را خواهد داد.

  مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران ادامه داد: با ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی که تقاضا وجود دارد اگر کنترل نشود و بر قیمت‌ها نظارت صورت نگیرد مرغدار متضرر می‌شود و سعی می‌کند جایی فریاد خود را بزند.

  وی به مرغداران و تعاونی‌ها هشدار داد اگر با قیمت بیشتر از یک‌هزار و ۴۰۰ تومان جوجه‌ خریداری کنند ضرر آن را خود باید پرداخت کنند و اگر مرغداری نیاز دارد باید جوجه یک‌هزار و ۴۰۰ تومانی را تأمین کند تا هم متضرر نشود و هم فضای کسب و کار دچار خدشه نشود.

  مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: به‌دلیل هجوم مرغداران برای جوجه‌ریزی با تصور تأمین مرغ مورد نیاز بازار شب عید، در هفته های اخیر شاهد رشد غیر منطقی قیمت جوجه یک‌روزه و پیش‌بینی تداوم قیمت حبابی به‌دلیل افزایش تقاضای جوجه یکروزه در چند ماه پایانی سال هستیم.

  محمد‌علی یدالهی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام در راستای اجرای سیاست‌های تنظیم بازار اقدام به ذخیره‌سازی به میزان کافی و متناسب با کشش تقاضای بازار مرغ شب عید کرده است.

  وی گفت: به‌منظور پرهیز از انباشتگی مرغ تا دو هفته آینده تولید‌کنندگان مرغ گوشتی رویه منطقی را در پیش بگیرند و از هرگونه هیجان و شتابزدگی خودداری کنند تا شاهد تکرار افت ناگهانی و زیان‌بار قیمت مرغ نباشیم ./فارس

  ابر چسب ها :
  نظرات کاربران در مورد "پریدن مرغ از قفس قیمت/جوجه را آخر پاییز و مرغ را آخر زمستان می‌شمارند"